Bilancování mých čtyř let v zastupitelstvu obce

Na úvod musím přiznat, že nápad na zhodnocení mého „přínosu“ za poslední čtyři roky, kdy jsem v zastupitelstvu Rychvaldu, není nápadem mým, ale Daniely Pilařové (redaktorky zpravodaje), které mě k tomu vyzvala ve svém komentáři pod článkem o speciálním čísle rychvaldského zpravodaje (aka katalog podnikatelů).

Taky musím hned říct, že na její konkrétní dotaz „co jste navrhl a prosadil Vy“ musím patrně odpovědět NIC …

Určitě jsem mohl být v některých oblastech důslednější a zkusit něco víc „protlačit“ – ale přiznejme si, že pokud nesedíte na radnici (nejste denně u toho) nebo nejste člen/hlava nějaké významné (co do počtu zastupitelů) volební strany, ale pouze zastupitel, který normálně chodí do práce, tak toho moc neprosadíte. To nicméně není omluva.

Zkusím ale sepsat věci, kterými si myslím, že jsem městu přispěl (minimálně neuškodil). Je na mých voličích, kteří mi dali v posledních komunálních volbách svůj hlas, a ostatních občanech z jejichž daní dostávám cca 500,- měsíčně, aby zhodnotili jestli to za to stálo.

Co hodnotím jako svůj přínos

 • Celkem důsledně jsem se snažil sledovat průběh schvalování nového územního plánu. Minimálně soustavným dotazováním na zastupitelstvu – jaký je stav, co bude následovat, atd. Několik občanů mě i kontaktovalo s dotazy na jejich dílčí parcely a potíže. Také jsem úspěšně vyzval zastupitele, abychom z ÚP vyloučili některé požadavky RPG a dalších, kteří chtěli z obřích zemědělských ploch udělat stavební parcely a parcely pro průmysl, což by úplně změnilo Rychvald. Stalo se to na pracovním setkání zastupitelů, kde se k tomu nikdo jiný neměl nebo možná ani nevěděl, že to můžeme udělat.
 • Pravidelně zpřístupňuji materiály pro zastupitelstvo, ke kterému se jinak občané nedostanou. Osobně si myslím, že by toto měla dělat radnice automaticky (může, stačí chtít). Občané se tak mohou podívat, co se bude projednávat. Možná i z mladické nerozvážnosti, trochu díky nápomoci opozice jsem za tuto svoji činnost dostal pokutu od úřadu na ochranu osobních údajů.
 • Některá komunální témata jsem se snažil na těchto stránkách vysvětlit, co nejblíže a nejjednodušeji občanům s odkazy na právní normy atd. To je mi asi nejvíce povedlo s poplatky za popelnice a odpad – ač jsem to neplánoval a ani nečekal, tak se vyrojilo množství dotazů od lidí z celé republiky, kteří v této oblasti mají nejasnosti. Doufám, že následné odpovědi a vysvětlování v komentářích pomůže i dalším lidem (ze statistiky vím, jak moc je tato konkrétní stránka navštěvovaná). V nedávné době jsem toho hodně napsal na téma sběren kovů (ale to je spíše politické téma).
 • Ač by to mělo být automatické – chodím na zasedání zastupitelstva připravený. Nechci svým kolegům zastupitelům sahat do svědomí, ale řekl bych, že to stejné nejde říct vždycky o všech.
 • Na zasedání zastupitelstva jsem nápomocen přítomným občanům, kteří přijdou s nějakým nápadem k určitému bodu, aby tak mohli vlastně přijít (mým prostřednictví) s pozměňujícím návrhem. Dělám to i když s danou úpravou nesouhlasím – pak se mi kolegové diví, že nehlasuji pro vlastně svůj návrh 🙂

Co jsem mohl dělat lépe

 • Když jsem byl předsedou komise, která se podílí na obsahu městského zpravodaje, měl jsem se více zajímat o to, kolik to celé stojí a kam by to mělo směřovat. Měl jsem více trvat na vlastní představě. I když i tady platí, že během jednoho setkání měsíčně nic nevyřešíte – nic podstatného a zásadního.
 • Tady musím přiznat, že se mi moc nedaří sledovat rozhodování rady města. Když nevidíte zdrojové materiály nebo nemáte záznam z jednání, tak vám samotné rozhodnutí nic moc neřeknou. Nicméně zákon mi jako zastupiteli umožňuje požádat o zápis z jednání rady města.
 • Měl bych se seznámit se zákonem o veřejných zakázkách, aby lépe pochopil jejich zadávání.

Osobně si myslím, že jsem své voliče nezklamal. Choval jsem se dle volebního programu (2010) a vůbec celkově slušně. Pokud se na mě kdokoliv obrátil, případně mě požádal o zveřejnění nějakého materiálu (třebaže jsem s ním nesouhlasil), tak jsem mu vyhověl. Snažím se občany informovat o zásadních událostech z komunální politiky a života ve městě, které se ke mě dostaly (na těchto stránkách je už asi 200 příspěvků s více než 400 komentáři) – všechno je neustále dostupné zde na Internetu.

Toto je moje sebehodnocení – vysvědčení mi může vystavit v nadcházejících komunálních volbách, které proběhnou 10. a 11. října 2014.

2 komentáře u „Bilancování mých čtyř let v zastupitelstvu obce

 1. Popelnice 4.9.2014 at 08:48

  Ale tak máte normální názory, pokud o vás lidé vědí, jistě vás zvolí, pokud nejsou blbí. Myslím, že v zastupitelstvu zůstanete, o tom ani v nejmenším nepochybuji. I když kandidujete za stranu, za kterou jste se kandidovat rozhodl, což nepovažuji zrovna za moudré. Tak hlavně aby to za moudré považovali voliči, že ano? Jen víc takových rozumných lidí, ať se z Rychvaldu nestane další socanský koncentrák plný nesmyslných zákazů, příkazů a nařízení.

 2. Ing.Jan Fajkis 12.9.2014 at 09:21

  Osobně si myslím, že pan Ing.Vavříček se stal nepřehlednutelnou osobností mezi zastupiteli města a rozhodně se nezpronevěřil svým voličům jako někteří z nich. Jako veliký klad jeho činnosti hodnotím hlavně to, že se snažil otevřít možnost otevřeně diskutovat o všech problémech ve městě a to i o těch kontraverzních a nepopulárních, o čemž svědčí i tyto webové stránky, které se tak staly protiváhou „proradničně“ orientovaného Rychvaldského zpravodaje, o jehož objektivitě lze úspěšně pochybovat, ostatně toto už tady zaznělo nejednou. Názory Ing.Vavříčka jsou pragmatické, čitelné a v čase stálé, to, že se mu je nepodařilo ve větší míře prosadit spíše souvisí s tím, že pro ně nenašel v zastupitelstvu dostatečnou podporu a nebyl tak schopen je prosadit, než s tím, že by byly iracionální. Chtěl bych mu tedy alespoň touto formou vyjádřit svou podporu v následujcím volebním klání a zároveň vyjádřit přání, aby přes veškeré některé invektivy vyjádřené v příspěvcích na tomto i jiných webech zůstal tím, čím je v mých očích, člověkem, který chce vývoj v našem městě posunout dopředu, nikoliv zabetonovat jeho současný stav.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka