Do nadcházejících komunálních voleb (voleb do obecních zastupitelstev) už chybí jen 9 týdnů – proběhnou 10. a 11. října). Připomeňme si specifika těchto voleb, a jak plně využít svých možností.
Několik faktů:
- Komunální volby se řídí zákonem 491/2001 Sb. – odkaz na aktuální znění najdete na stránce Zákony a předpisy. Všechny další mnou uváděné informace pocházejí z tohoto zákona, takže si je můžete ověřit (přečíst si detaily).
- Volit můžete v obci, kde máte trvalé bydliště a pokud vám alespoň druhý den voleb bude 18 let (§4).
- Zjednodušeně lze říct, že podmínky pro to, aby člověk mohl být volen jsou shodné s podmínkami na voliče + nemohou být voleni lidé ve výkonu trestu a zaměstnanci města (detaily viz §5).
- Členem okrskové volební komise (lidé sedící u voleb, kteří vám vydávají obálky) můžete být v libovolné obci republiky (volit ale pořád můžete jen v místě trvalého bydliště) – viz §17.
- Volební strana je jedno uskupení v komunálních volbách – může jít o politickou stranu, hnutí, koalici, nezávislou kandidátku, … Každá volební strana podává pouze jednu kandidátní listinu. (§20) … Kandidátní listina může mít v Rychvaldě 15 kandidátů (velikost zastupitelského sboru). Množství volených zastupitelů určuje zastupitelstvo – pro obce různých velikostí je v zákoně o obcích (128/2000 Sb. § 68) stanovené přípustné rozmezí.
- U komise se musíte prokázat platných občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Jak hlasovat (§34)
Pochopitelně se bavíme o tom, jakým způsobem a ne pro koho 🙂
V komunálních volbách máme trochu více možností, co s volebním hlasem udělat – máme hlasů totiž několik. Už jsme o tom psali před minulými volbami. Pojďme si tyto možnosti připomenout.
V komunálních volbách máme tolik hlasů kolik je kandidátů/členů voleného zastupitelstva. V Rychvaldu se bude volit 15 zastupitelů – můžete tady rozdělit až 15 hlasů. Toto rozdělení může proběhnout třemi způsoby – detaily viz zákon.
- Pouze volební strana – občan zaškrtne POUZE velké políčko vedle názvu volební strany.
Tímto způsobem předává občan této straně veškeré svoje hlasy. Ty jsou postupně přidělovány jednotlivým kandidátům od lídra níže – každý dostane jeden. Nemá tedy smysl dělat křížky u některých „favoritů“ této jediné strany – počítání hlasů a ani jejich pořadí to neovlivní! - Jedna volební strana a kandidáti z jiných stran – občan zaškrtne jedno velké políčko vedle názvu některé volební strany, a pak vybere několik kandidátů z jiných volebních stran křížkem vedle jejich jména (jména kandidátu).
Občanovy hlasy jsou nejprve přiděleny těm několika kandidátům z ostatních stran a zbytek (do celkového počtu) dostává označená volební strana.
Takže pokud občan zakřížkuje např. 7 kandidátů z různých stran a ještě stranu ABC, pak strana ABC dostane celkem 8 hlasů (příklad Rychvaldu s 15 zastupiteli). Jejím kandidátům jsou tyto hlasy přidělovány postupně od lídra níže.
Nemá smysl dělat křížky u některých „favoritů“ této strany ABC – počítání hlasů to neovlivní! - Pouze jednotliví kandidáti – občan zaškrtne POUZE jednotlivé kandidáty napříč volebním stranám (do maximální počtu volených zastupitelů – v Rychvaldu je to 15).
Občanovy hlasy jsou přiděleny jednotlivým kandidátům, které vybral. Těch může vybrat maximálně tolik, kolik je volených zastupitelů – tzn. může vybrat třeba jen jednoho člověka z celé volební „plachty“ (tím se ale ochuzuje o velkou část své rozhodovací síly).
Jak vidíte, tak možnosti hlasovat jsou opravdu široké a můžete si hezky vybrat svoje „oblíbence“ a ne pouze nějakou stranu (a anonymními jmény). Situace v obcích je trochu jiná než na národní úrovni a vámi voleni lidé jsou vlastně vaši sousedi. Nebojme se využit možností, které máme!
Je sice hezké, že můžete zakřížkovat své favority, ale ti se i s nejvyšším počtem hlasů do zastupitelstva nedostanou. Přepočítávání hlasů je vyšachuje. Přepočítávání hlasů v komunálních volbách je největší podvod na občany. Soukupová