Volební program – Zásady rozumného vedení

Volební program je dnes lidmi někdy vnímán jako seznam prázdných slibů, které po volbách už málokoho zajímají. Je lepší veřejně sdělit občanům, jakým způsobem se bude rozhodovat, než jim slibovat pověstné „modré z nebe a lepší zítřky“.

Občanská společnost nezávislých občanů pro město Rychvald si před volbami stanovila tyto zásady, které musí dodržovat každé rozumné vedení města:

  • sloužit občanům při uplatňování demokratických pravidel, omezit zbytečnou byrokracii
    • městský úřad jako služba a informační zdroj pro občany

Zbytečně přebujelá byrokracie je přítěží jak pro samotné občany, tak i pro úřad samotný. Žijeme v moderní době, která nám nadělila množství technologií, které je pouze nutné se naučit využívat. Radnice musí sloužit svým občanům, protože ti si ji prostřednictvím daní vlastně platí.

  • ochraňovat životní prostředí pro budoucí generace, zachovat krajinný a stavební ráz našeho kraje
    • zachování a prosazování slezské rozptýlené zástavby území, které je u nás typická
    • zachování krajinného rázu, jehož nedílnou součástí jsou zemědělské plochy a s nimi související výskyt divoké zvěře
    • preference rozvoje služeb, živnostníků a drobného podnikání oproti průmyslovým zónám

O krajině, půdě a zemi je nutné přemýšlet prostřednictvím, v poslední době často zmiňovaného, výroku Saint-Exupéryho: „My jsme nezdědili Zemi od našich předků, my ji máme pouze půjčenou od svých dětí.“ Nelze zabránit rozšiřování populace a tedy i rostoucí potřebě místa pro její život, ale je nutné důsledně promýšlet jaká a kde bude výstavba umožněna. Stojí před námi tvorba nového územního plánu Rychvaldu, kde je zatím navržena přeměna skoro 1,5mil m2 zemědělské půdy na stavební parcely. Některé pozemky mají mít i průmyslové využití. Je proto nutné důsledně zvážit, zda-li Rychvald chce/potřebuje satelitní městečka či průmyslové zóny.

  • zabraňovat bezpráví a bezdůvodnému mrhání státními prostředky
    • radnice musí postupovat jako odpovědný hospodář, jelikož spravuje pouze občany svěřené prostředky

Každý člověk, rodina, živnostník a firma přistupuje ke svému majetku s rozmyslet a promýšlí jednotlivé dílčí investice a výdaje. Radnice jako veřejný úřad má pouze peníze svěřené od občanů prostřednictvím daní, a proto by se k nim měla chovat ještě o řád lépe.

  • potírat korupci a zneužívání získané moci
    • v právním státě 21. století by neměla mít korupce a klientelismus své místo

Nelze připustit, aby někdo zneužíval moc a funkce, které mu byly svěřeny občany ve volbách. Již mnohokrát se ukázalo, že korupce vede k velkým společenským a finančním ztrátám (ve výběrovém řízení například nevyhraje nejlepší nabídka, …)

  • informovat a naslouchat v maximální možné míře občanům a být otevřeni jejich potřebám a názorům
    • prostřednictvím moderních i klasických komunikačních prostředků poskytovat občanům maximum relevantních a zásadních informací o dění v naší obci
    • transparentní zveřejňování hospodaření města a všech jeho subjektů

V dnešní moderní době již existuje mnoho prostředků, kterými lze občany informovat o důležitých věcech a událostech – pouze je třeba je začít využívat. Tradiční způsob informování občanů (zpravodaj) je nenahraditelný, ale měl by být lépe využíván a poskytovat čtenářům důležité informace o dění ve městě, výklad aktuálních právních problémů, …

Transparentnost a otevřenost je cesta, kterou je třeba jít – veškeré informace (pokud to zákon vysloveně nezakazuje) o městě musí být veřejně dostupné a to nejen po dobu určenou zákonem ale dlouhodobě (ideálně navždy). Jde například o hospodaření města, materiály pro zastupitelstvo, … Občan si sám svobodně rozhodne, zda-li jsou tyto materiály pro něj zajímavé nebo jsou nedůležité.

Radnice by měla být občanu partnerem, ne drábem.

2 komentáře u „Volební program – Zásady rozumného vedení

  1. Několik osobních poznámek a jeden doplňující dotaz k programu 6.10.2010 at 22:19

    Zdravím všechny občany Rychvaldu, kterým není osud obce lhostejný a především kandidáty do ZM za Vaši volební stranu.
    O Vaší iniciativě jsem se sice bohužel dozvěděl až dnes z volebního lístku, nicméně několik posledních dní před volbami určitě ještě není pozdě pro rozšíření podpory pro Vaše kandidáty. Rád bych zde zmínil některé své dojmy z rychvaldské komunální politiky, položil jeden dotaz a na závěr Vás symbolicky podpořil.
    O dění v Rychvaldě na úrovni ZM se zajímám od r. 2006, tedy od předminulého volebního období. Zažil jsem coby „veřejnost“ řadu zasedání ZM, včetně několika pikantních situací. Na okraj bych připomenul například „lidový útok“ obyvatel sídliště na ZM ke konci léta 2007, kdy se obyvatelé 2 týdny před realizací dozvěděli o budoucí podobě sídliště, která se jim zcela nezamlouvala, ale již bylo pozdě. Tento případ souvisí s jedním z rychvaldských nešvarů, kterému ve Vašem programu – zásadách, také věnujete pozornost, a totiž velmi špatná komunikace mezi občany a ZM a RM. Dlužno přiznat, že chyba byla i na straně řadových občanů, kteří se z drtivé většiny o rozhodování o obci aktivně nezajímají.

    Dnešním problémem je samozřejmě hlavně nový územní plán. Nejsem ze svého okolí jediný, komu velice záleží na zachování charakteru naší obce, coby sídelního celku s typickou roztroušenou slezskou zástavbou, zemědělskými plochami a zachovanými ostrůvky území přírodního charakteru.
    Nicméně je tu jedna věc, která na Vašich stránkách zmíněna není, kterou Rychvald ani jeho zastupitelé podle pana Ing. Třaskoše z Bohumínského úřadu nemají šanci ovlivnit, a která by měla v budoucnu doslova drastickým způsobem krajinný ráz Rychvaldu změnit. Dejme tomu, že současná hospodářská krize tuto hrozbu – rychlostní silnici, protínající Rychvald v nejcitlivější ose, podél železniční trati a největších rybníků – na nějaký čas zmrazí, ale do budoucna se s ní přesto bude asi počítat. Ona tato silnice určitě -zdůrazňuji pro Rychvald- nemusí znamenat jen negativa, ale o zásadní zásah do krajinného charakteru obce se skutečně musí jednat. Dění okolo výstavby dálnice např. v Bohumíně si jistě mnoho z nás povšimnulo.

    Dotaz tedy zní: pomineme-li skutečnost, že z pozice zastupitele Rychvaldu pravděpodobně není možné proti výstavbě čtyřproudé rychlostní silnice účinně bojovat, jaký postoj zaujímá k její výstavbě Občanská společnost nezávislých občanů pro město Rychvald?

    Rád bych se ještě vyjádřil k mým dojmům z předchozích dvou zastupitelstev v souvislosti s mým výběrem volební strany, pro kterou bych rád hlasoval. Osobně jsem neměl z těchto zastupitelů dobrý dojem, pouze jeden z nich, zvolený za nezávislé kandidáty (který již letos za nikoho nekandiduje), měl podle mého názoru schopnost a vůli tlačit zastupitele k nějaké konstruktivní diskuzi. Zbytek zastupitelstva bych označil výrazem ztuhlý či bez života, prostě pasivní. Proto nemám chuť podporovat kandidáty za místní organizace velkých parlamentních stran, kteří své zvolení do ZM možná i považují za jakousi jistotu, což se zřejmě na motivaci být aktivním zastupitelem příliš pozitivně neodráží. Domnívám se, že Rychvalďané, kteří půjdou ke komunálním volbám, pokud nebudou volit přímo své známé, budou z velké části volit kandidáty velkých stran podle svého politického přesvědčení, těch stran, které volili při volbách do PS ČR. To je podle mě špatně, protože komunální politika na úrovni obce rychvaldského formátu je zcela něco jiného, než politika na úrovni parlamentu. Ti ostatní, kteří nemají na kandidátkách své známé nebo nefandí některé z velkých stran, patrně neví koho volit a k volbám možná nepůjdou. Což je velká škoda.

    Přestože svou osobní iniciativou při šíření povědomí o Vaší kandidátce zřejmě mohu zvýšit počet získaných hlasů pouze o několik voličů, jsem připraven Vás tímto způsobem podpořit.

    J.L.

    • Jan Vavříček 7.10.2010 at 08:49

      Napřed chci poděkovat za hezký a věcný komentář.

      Přiznávám se k tomu, že ve sledování komunální politiky máte přede mnou značný náskok – důvod je přesně jak uvádíte: nenapadlo mě se aktivně zajímat. Takový ten běžný (bohužel) postoj občana.

      Pak ale pokročil čas a chtěl jsem si ze ženou postavit dům na mém pozemku v Rychvaldu 🙂
      Za nějaký čas se konala schůze zastupitelstva (16.6.), kde se schvalovali „požadavky“ na nový územní plán. Můj názor na zastupitele byl přesně vystižen vaši větou: „Zbytek zastupitelstva bych označil výrazem ztuhlý či bez života, prostě pasivní.“ A i celkově na mě ZM nepůsobilo dobře. Několik dalších dní jsem musel své pocity rozdýchávat.

      Tahle událost mě nastartovala – začal jsem se dívat do minulých zpravodajů, na webové stránky města a hledal informace. Byl jsem HODNĚ nepříjemně překvapen, jak málo užitečných informací je poskytováno. Zpravodaj je sice plný zpráv jak „Franta Omáčka získal 2. místo v okresním přeboru v běhu s nákupním košíkem“, ale užitečných a věcných informací je jako šafránu. To mě taky hodně nadzvedlo. Poskytování informací je pro mne zásadní věc!

      K vašemu dotazu na rychlostní silnici. Můžu vám poskytnout čistě můj názor (jako celé sdružení názor zatím nemáme).
      Nejsem žádný fanatický zelený aktivista, takže proti silnicím principiálně nic nemám (každý den jezdím do práce autem). Ale pokud tato cesta povede ve stejném místě, kde je dnes železnice (pro zjednodušení), tak jsem PROTI. Stačí se podívat na mapu a zjistíme, že železnice vede kolem těch největších dominant Rychvaldu – rybníku. Už ani nezmiňuji Skučák, jako chráněnou oblast. „Cena“, kterou bychom za tuto cestu zaplatili, mi tak příjde uplně astronomická.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka