Trvalé bydliště, přechodné bydliště, žádné bydliště

Na jaře a v létě (2015) se médii opět prohnala zpráva o tom, že se v parlamentu (vznik na ministerstvu vnitra) objevil návrh zákona, který má ve velké míře změnit současný stav kolem trvalého bydliště (místo trvalého pobytu) – zjednodušeně se dá říct, že stát chce mít větší přehled o skutečném bydlišti (pobytu) obyvatel.

Mediální zprávy:

Několik definic a oficiálních dokumentů:


V českém právním řádu je velmi hluboce zakotveno trvalé bydliště (oficiálně: místo trvalého pobytu). Trvalé bydliště má patrně drtivá většina občanů ČR – ať už u Vás doma nebo na radnici. Další možnosti je trvalé bydliště NEMÍT (opravdu nemít). Tento stav není moc znám a je původně určen lidem, kteří se hodlají vystěhovat do zahraničí – zůstávají občany ČR a mohou mít český pas nebo řidičský průkaz, ale už nemají třeba občanský průkaz.

Pochopitelně, že po zrušení trvalého bydliště vás nikdo nebude sledovat jestli si balíte kufry a opouštíte Česko – dostáváte se ale do právního stavu (šedé zóny), se kterým se moc nepočítá. A tak váš další život v česku bude obsahovat některé zvláštnosti (například nemůžete hlasovat ve volbách, přijímat různé dávky, atd.) O této variantě vznikl v roce 2011 velmi zajímavý článek Michala Valáška – Úředně bezdomovcem: Trvalé bydliště, proč ho mít a proč ne (jsou zde uvedena i různá pro/proti, postupy, …).

Další minoritní možnosti je, že máte trvalé bydliště na radnici – někdy se taky používá termín „úřední bezdomovec“ (bezdomovecké trvalé bydliště). Právě tenhle stav leží politikům a úředníkům velmi v žaludku, protože náš právní řád je na trvalém bydlišti a zprostředkovaně na doručování pošty extrémně závislý. Například v článcích zmiňované vybírání poplatků za popelnice, je ve většině obcí ČR postavena právě na trvalém bydlišti, atd.

Když si přečtete některé paragrafy příslušného zákona o evidenci obyvatel (133/2000 Sb.), tak zjistíte že je velice snadné si bydliště na radnici „opatřit“. Klasicky to je složité (musíte přijít o „střechu nad hlavou“ atd.), ale pokud zvolíte využití zrušení bydliště, tak to už není tak velký problém:

§ 10
(12) Občan v případě, že se rozhodl ukončit trvalý pobyt na území České republiky, sdělí tuto skutečnost písemně ohlašovně podle místa trvalého pobytu. Sdělení v listinné podobě musí obsahovat úředně ověřený podpis občana; to neplatí v případě, kdy občan podepíše sdělení před zaměstnancem ohlašovny. Pokud má sdělení podle věty první formu datové zprávy, občan ho po vyplnění opatří zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb nebo dodá prostřednictvím datové schránky.

§ 10a
Nemůže-li občan po ukončení pobytu v cizině nebo po nabytí státního občanství České republiky předložit doklady podle § 10 odst. 6 písm. c), je místem jeho trvalého pobytu sídlo ohlašovny, v jejímž územním obvodu na území České republiky měl občan poslední místo trvalého pobytu nebo hlášené místo pobytu podle zvláštních právních předpisů. Neměl-li občan pobyt na území České republiky nebo jej nelze zjistit, je místem jeho trvalého pobytu sídlo ohlašovny, v jejímž územním obvodu se narodil, nebo sídlo zvláštní matriky v případě, že se narodil v cizině.

§ 10
(6) Při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle odstavce 5 je občan povinen …
c) doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlaššovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba starší 18 let, svéprávná, která je oprávněna užívat objekt uvedený v odstavci 1 nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.

Nejsem právník a nemám ani tento postup vyzkoušený, ale přijde mi znění těchto tří odstavců celkem jasné. Možná je i to důvodem, že úřady mají s tímto stavem čím dál větší problémy. Taky si uveďme, co přesně podle zákona trvalé bydliště je [místo trvalého pobytu si občan volí dle své vůle, kdekoli za splnění podmínky, že se jedná objekt označený číslem evidenčním/popisným]:

§ 10
(1) Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, která je vedena v registru obyvatel ve formě referenční vazby (kódu adresního místa) na referenční údaj o adrese v základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání.
Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního právního předpisu [Vyhláška č. 326/2000 Sb., o způsobu označování ulic a ostatních veřejných prostranství názvy, o způsobu použití a umístění čísel k označení budov, o náležitostech ohlášení a přečíslování budov a o postupu a oznamování přidělení čísel a dokladech potřebných k přidělení čísel, ve znění vyhlášky č. 193/2001 Sb.] označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci (dále jen „objekt“).

(2) Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu uvedenému v odstavci 1 ani k vlastníkovi nemovitosti.

(3) Místem trvalého pobytu občana v době jeho narození je místo trvalého pobytu jeho matky. Není-li matka občanem, je místem trvalého pobytu dítěte v době jeho narození místo trvalého pobytu otce.

Další zajímavé shrnutí skutečností kolem trvalého bydliště je k nalezení na webu Bezplatné právní poradny – Trvalé bydliště, trvalý pobyt – změna, odhlášení, zrušení, informaceBezdomovecké trvalé bydliště na obecním, městském úřadě.

…ČLÁNEK BUDE DÁLE DOPLŇOVÁN (i na základě vašich komentářů)…

27 komentářů u „Trvalé bydliště, přechodné bydliště, žádné bydliště

  1. Kaštan 18.12.2017 at 12:57

    Jak je to aktuálně s řidičským průkazem? Při neaktuálnosti údajů na něm uvedených je nutné si nechat zažádat o vydání nového… Asi by byl bez adresy. Nebo postačí mezinárodní?

    • Popelnice 3.1.2018 at 09:32

      Ano. Při změně údajů, je samozřejmou povinností držitele jakéhokoli úředního dokladu tyto ve stanovené lhůtě nahlásit příslušnému správnímu orgánu. V tomto případě na odboru dopravy. Pokud jste z Rychvaldu, pak si zajděte do Bohumína. Pokud máte další dotazy k tomuto, doporučuji vzít do ruky telefon a zavolat si tam. Jistě vám rádi zodpoví každou další vaši otázku.

  2. vlasta 22.1.2018 at 15:11

    Dobrý den,dle občan. průkazu mám tvralý pobyt v sever.Čechách na adrese -kde žijí cizí lidé-které jsem nikdy neviděla,mojí příbuzní prodali byt kde mám stále trvalý pobyt/Bydlím v podnájmu u kamaráda bez smlouvy,několik let žiji ve středních Čechách, jak je to s poplatky za popelnice?Kdo je může na mne vymáhat?
    Děkuji

    • Jan Vavříček 31.1.2018 at 14:02

      Vymáhat je může ten komu je dlužíte. Záleží, jak to máte s platbou za popelnice (v těch severních čechách) – kdo ji vybírá: město, družstvo, …
      Asi by bylo správné zkusit tento subjekt kontaktovat a zeptat se na situaci (jestli jste pro něj dlužník), vysvětlit situaci s tím, že je to bydliště jen „papírové“, …

  3. Helena Horecká 29.1.2018 at 19:20

    Dobrý den, moje dcera se provdala za Francouze, žije s oběma dětmi (12 a 8 let) trvale ve Francii a do Česka přijíždí pouze na měsíc v létě. Je trvale hlášená v Olomouci i s dětmi. Všichni musí platit za odpady a proto se ptám, jak se tomu vyhnout. Děkuji.

    • Jan Vavříček 31.1.2018 at 14:05

      Obtížně … jedna cesta je zrušení trvalého bydliště, jak je psáno v článku … ale to má i svá negativa a u dětí to může být i větší problém.
      Nebo mít bydliště tam, kde po vás nebudou vymáhat poplatek, pokud v místě dlouhodobě nebydlíte. Chce se informovat o tom, jak to v daném místě máte. Mnoho města na to myslí.

    • Tereza 19.4.2019 at 20:45

      Dobry den,mela bych dotaz, jak se postupuje v pripade,ze ja i muz pochazime v CR,kazdy mame trvaly pobyt u svych rodicu. Zijeme dlouhodobe v zahranici, ve svycarsku.Muze mit z hlediska ceske legislativy dve trvale bydliste?jedno v CR a druhe v zahranici? Jake trvale bydliste budou mit nase deti?Dekuji za odpoved.

  4. Chladkova 4.2.2018 at 12:00

    Dobry den osoba ma bydlište na radnicy kdo plati za odpad?

    • Popelnice 6.2.2018 at 23:34

      Platí ta osoba, která má „bydlište na radnicy“..

  5. Alena Zbořilová 17.2.2018 at 11:48

    dobrý den, jak se dá řešit situace, když se chci přestěhovat do domu, který nemá žádnou ulici. Zajímá mne, jestli se dá zřídit poštovní schránka a dle toho doručovat nebo jaké jiné možnosti mám. Doručování na poštu apod. Děkuji Zbořilová

    • Jan Vavříček 17.2.2018 at 15:05

      Popisujete celkem častou záležitost (většina malých vesnic ulice nemá) … podstatné je aby budova měla „číslo popisné“, které je v rámci obce unikátní.
      Mohu mluvit z vlastní zkušenosti – bydlím v uličce, která nemá vlastní jméno; většina ulic v Rychvaldu je ale pochopitelně pojmenovaná.
      Adresa pak je např. Rychvald 1234, 73532 Rychvald. Do všech kolonek, kde chtějí zadat název ulice píšu Rychvald. S doručením pošty nebývá problém … možná jen v úplném začátku, než vás pošťáci poprvé najdou.

  6. Vendula 1.4.2018 at 18:31

    Dobry den,
    zakoupila jsem od developera byt ve vystavbe. Prosim Vas o informaci kdy nejdrive smim na tuto adresu nahlasit trvaly pobyt. Je to dnem kolaudace? Ci dnem zapsani bytove jednotky do katastru nemovitosti? Pripadne jak do te doby casovy horizont 8 mesicu resit situaci kdy bydlim v najmu a nemam kam si trvaly pobyt nahlasit.
    Mnohokrat Vam dekuji za odpoved.

  7. Sedlakova Radka 19.4.2018 at 11:52

    Dobrý den,tatínek je nemocný a žije u mne v Brně.Trvalé bydliště má jinde a natom samém místě má trvalé bydliště i jeho syn.Ten si ted nechal na sebe přepsat veškeré poplatky za užívání bytu,včetně nájemného které platí obecnímu uřadu,protože je to obecní byt.Jak ošetřit tatínka kde má stejné trvalé bydliště jako syn vpřípadě, žeby neplatil a byla nařízena exekuce,nebo byli pohledávky vymáhány po tatínkovi.Je možné na obecním uřadě sepsat nějako listinu,že se tam tatínek nezdržuje a která by mu posloužila jako doklad,že se tam nezdržuje?

  8. Sára 31.5.2018 at 09:12

    Dobrý den. Prosím o radu..přítel řeší následující situaci: Trvalé bydliště do teď má v domě, kde žil dříve s bývalou manželkou (než se situace ohledně domu vyřeší, tak má trvalou adresu ještě tam) a po převodu nemovistosti v blízké době na ni a jejího nynějšího manžela, již nebude můj přítel mít trvalé bydliště. Nyní žijeme v nájmu, ze kterého se budeme cca za půl roku stěhovat do svého, ale bohužel dům nemá adresu (zahrádka) ani číslo popisné či evidenční (snad za pár let mít bude). Kam si má přítel nahlásit trvalé bydliště, když vlastně nemá kam (rodiče žijí také v nájmu)? Lze to přihlásit na radnici v takovéto situaci? Moc děkuji za nějakou pomoc.

    • Niki 20.11.2018 at 14:14

      Dobry den,chtela jsem se zeptat mam trvalé bydliste u sve matky ,ale ta bude prodavat byt kde mam trvale bydliste ja i moje deti a jsme v pronajmu ale majitel me tam trvale bydliste neda, ale mam tam dorucovaci adresu ,tak jsem chtela vedet jak to je s trvalym bydlistem

  9. Martin Šátek 1.11.2018 at 17:08

    Dobrý den, poplatky za popelnice platim na Slovensku. S přítelkyni jsem 10 let v domě kde vlastní rodinný dům a má trvalej pobyt. Korespondenční adresu mám u ní kde jí platim všechny poplatky za energie (plyn, elektrina, voda) na Slovensku my zrušili trvalé bydliště rodiče. Mám nárok po přítelkynej smrti na nárok na trvalé bydliště na její adrese a nárok na dům po její smrti? Má vlastní mamu a dedice. Podle zákona mám nárok po 5ti letech. Vsechny podklady že s ní bydlím mohu doložit aj poplatky

  10. Pavla 19.11.2018 at 08:24

    Dobrý den, může bezdomovec, který nemá trvalé bydliště, ale je veden na ÚP pobírat dávky existenčního minima? Děkuji

    • Verka 18.6.2019 at 22:00

      Dobry den…chtela jsem se zeptat jak to je z prechodnym pobytem?bydlim v nizozemi ale v CR bych chtela prechodny pobyt.Dekuji Verka

  11. david 13.12.2018 at 22:13

    Dobrý den,
    dlužník zrušil pobyt na uzemí ČR poslal na MÚ OP s dopisem a ověřeným podpisem, dostihne jej někde exekutor ? Nebo budu jen platit za jeho úkon a pak mi řekne, že nenašel, protože je možné, že opravdu zmizel za hranice ČR. Zanikne po nějaké době ta exekuce pro nemožnost vymožení – dohledání dlužníka?

    Díky

  12. Štěpánka 20.1.2019 at 17:01

    Dobrý den,
    mohu se zeptat jak je to, když mám trvalé bydliště u rodičů, ale žiji v jiném městě kde mám přechodné bydliště? kde vlastně platím za komunální odpad?
    Děkuji za odpověď

    • Dotaz 19.3.2020 at 16:25

      Dobry den mam dotaz bydlela jsem se synem v podnájmu ale nasla jsem si jiny ale syn se mnou nebydli bydli u kamarada jak je to z bydlistem.On nechce aby tam syn mel trvaly pobyt a ja taky nechci aby mel u me cp ma udelat kam se ma prihlasit. Ma mesto? Muzete mi poradit dekuji

  13. Tomas 12.3.2019 at 21:23

    Jen oprava ke clanku: Pokud nemate trvale bydliste na uzemi CR, porad muzete mit OP bez trvaleho bydliste. Ja takovy sam mam. Duvodem je, ze kolikrat pro reseni zivotnich udalosti v CR potrebujete 2 doklady, dale pokud ztratite pas, mate OP na prokazani totoznosti (tedy nemusi se pres rodny list atp. atp.)

    Vzhledem k planum cestovani do jistych zemi by byly pro me dva pasy prekazka (taky jde), proto OP bez TP. Uradny to moc nevi a neradi to delaji (u me to musela overovat pres 3 kolegy), ale jde to.

  14. Mateo 17.4.2019 at 09:18

    Dobrý den,
    Dostal jsem se do nepříjemné situace a potřeboval bych poradit. Žiji a pracuji v Německu přes 5 let. Do konce letošního dubna mám trvaly pobyt na adrese,kde jsme celá rodina žili přes 20let. Dům mění majitele, rodiče se rozvádějí, a tudíž žijí oddělene a v nájemní klauzuli obou bytu je uvedeno, ze se nikdo jiný než nájemce, nemůže přihlásit na adresu bytu. Volal jsem na obecní úřad a tam mi bylo sděleno, ze mi nijak nemohou pomoci. Nemohu se přihlásit na úřad a prý se mám spojit s nějakým příbuzným a přihlásit se tam. Tato možnost je pro me neuskutecnitelna. Mohl by mi někdo poradit?
    Dekuji

  15. poplatky za svoz odpodu 23.5.2020 at 20:20

    dobrý den, mám dotaz do konce března jsem měla trvalé bydliště v Brně, kde vlastním nemovitost, od dubna 2020mám trvalé bydliště v Praze. Kde mám tedy platit poplatek za svoz odpadu? Předpokládám, že nebudu platit na obou místech.
    Děkuji za informaci

  16. Petr 29.7.2021 at 12:55

    Dobrý den. Jsem nahlášeny ve Vítkově travalím pobytem na úřadě. Ve Vítkově. Tak by mě zajímalo. Jestli mám nebo nemám platit poplatky za popelnice. I když tam vůbec na úřadě nebydlím.

  17. David Ďurček 22.2.2022 at 14:26

    Dobry den,nový majitel nemovitosti mě odhlasil kde jsem měl cca 30 let trvalí pobyt .Dozvěděl jsem se to až při předložení obč.průkazu .Bohužel nemam možnost se jinam přihlasit co mam dělat,děkuji David

  18. Rostislav Očenášek 31.7.2022 at 21:35

    Dobrý den. Manželka se před třemi lety odstěhovala z domu, ale zůstal jí tu trvalý pobyt. Nejsme ještě nijak vypořádáni a vyhrožuje, že se vrátí zpět. Veškeré náklady za provoz domu platím já včetně popelnice za ni. Může se stát, že by mi soud nařídit, že ji musím pustit zpět, i když se o dům vůbec nezajímá a nemá tu žádné věci? Děkuji.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka