Volební program – odpovídající služby za daně

V komunálních volbách 2014 bude Jan Vavříček kandidovat do zastupitelstva za ODS.

Volební leták ODS (2014)

Vaše daně ve váš prospěch

Město dostává od státu zpět část peněz z Vámi zaplacených daní. Je třeba se ptát, zda-li Vám město poskytuje za tyto peníze adekvátní služby.

Bydlení

Dlouhodobá statistika příjmů a nákladů bytového fondu města jasně ukázala, že naše město každý rok doplácí za tyto byty průměrně jeden milion korun. K těmto nákladům je dále třeba připočítat i mzdové náklady na osoby, které se o tento fond musí starat – zde jde o podobnou částku. Mimo to jde o místo s extrémním potenciálem pro korupci – pořadníky, přednostní přidělení bytu, atd.

Chceme realizovat prodej bytového fondu a ponechat si pouze minimum bytů, pro zvláštní a sociální účely. Přednostně budou byty nabídnuty aktuální nájemcům a vytvořeným bytovým družstvům. Prodej bytu bude také vázán na zpětné předkupní právo města, aby se předešlo spekulaci s byty. Jelikož primárním cílem tohoto prodeje není maximalizace zisku, hodláme aktuálním nájemníkům nabídnout zajímavé finanční podmínky.

Peníze z prodeje nebudou utraceny na pomníčky, ale poslouží jako rezerva na uhrazení nenadálých havárií a pohrom. Nemalé úroky z těchto financí se stanou každoročním příjmem obce. Věříme, že soukromí majitelé si dokážou svůj majetek lépe hlídat a spravovat než veřejná instituce.

Bezpečnost

Vzrůstajícímu počtu případů krádeží a vloupání je třeba se postavit navýšením počtu městských strážníků a větším počtem mobilních hlídek souběžně operujících na odlišných místech našeho města. Pochůzkově preventivní činnost hlídek může být také realizována tzv. asistenty prevence kriminality, kteří mohou vzejít i z řad místních občanů.

Poplatky a vyhlášky

Naše město je zapleveleno zbytečnými nebo těžce vymahatelnými vyhláškami, které dusí svobodný život člověka. Pokud nezměníme své chování, protože sami chceme, žádná vyhláška nám nepomůže. Zrevidujeme existující vyhlášky a ponecháme jen ty smysluplné, účinné a vymahatelné. To stejné platí o poplatcích, jež jsou jen těžko ospravedlnitelné – jako například poplatky ze psů.

Poplatek za psa patří k jedněm z nejabsurdnějších. Chceme tento poplatek bez náhrady zrušit. Věříme, že je hloupost zpoplatňovat nějaké konkrétní zvíře. Vzhledem k většinovému charakteru místní výstavby (rodinné domy s vlastní zahradou) jde také o poplatek neospraveditelný, který se občané snaží obcházet, nebo alespoň optimalizovat. Zrušení poplatku pochopitelně neovlivní péči o čistotu a úklid našeho města a ani represivní postih nezodpovědných majitelů.

Polatek za poplenice

Starost o likvidaci a nakládání s odpadem je jednou ze základních služeb, které má město poskytovat a platit je z vybraných daní. Chceme snížit poplatek „za popelnice“ na symbolickou úroveň 120 Kč (osoba/rok), které poslouží na pokrytí administrativních a evidenčních nákladů této služby. Také chceme upravit pravidla pro poskytování odpadních nádob tak, aby nedocházelo k tvorbě černých skládek, kvůli nedostatečné kapacitě popelnic u domků a bytových domů.

Transparentní chování

Drtivá většina příjmů města pochází z našich daní. To nejmenší, co můžeme chtít, je dozor nad nakládáním s těmito prostředky. Není třeba čekat, až nás k tomu donutí nějaký zákon. Hospodaření města musí být transparentní, otevřené a dostupné všem a kdykoliv. Pokud je něco placeno z veřejných peněz, musí to být veřejné! Chceme důsledně zveřejňovat smlouvy města a i další materiály, na které mají občané nárok, ale přístup k nim je aktuálně velmi komplikovaný.

Výkup kovů

Problematika „sběračů kovů“ je v poslední době stále větší a větší problém. Je ale třeba najít řešení, které neupře slušnému člověk možnost legálně odprodat vlastní kovový odpad. Namísto zákazu výkupu kovů, navrhujeme pouze omezení doby jejich výkupu na několik hodin v týdnu, kdy je možno zajistit trvalý policejní dozor a kontrolu přiváženého materiálu.

Trhy

Chceme zvýšit úroveň a kvalitu pořádaných trhů a slavností v našem městě. Hodláme pořídit demontovatelné dřevěné přístřešky, které budou podmínkou pro prodejce v případě, že chce využít náměstí a přilehlé prostory k prodeji v rámci slavností, zábav a kulturních akcí.

Školství

Díky rezidenčnímu charakteru Rychvaldu, který bude ještě zesílen novou výstavbou, je třeba zajistit dostupnost místa v předškolních a školních zařízeních našeho města. Chceme umožnit rodičům co nejrychlejší a nejsnazší návrat do pracovního procesu. A to jak dostatečnou kapacitou v mateřské škole, tak i aktivní podporou dětských skupin. Na základním stupni vzdělání chce naši školu podporovat takovým způsobem, aby její úroveň byla nadprůměrná a poskytovala našim žákům nějakou přidanou hodnotu – například větší podporou výuky jazyků, technických věd a podporou výuky manuálních dovedností a řemesel.

27 komentářů u „Volební program – odpovídající služby za daně

  1. Petr 19.8.2014 at 07:45

    Co si myslíte o nápadu zřídit vlastní rychvaldskou městskou polici a pokusit se nabrat stážníky přímo z řad obyavtel Rychvaldu?

    • Jan Vavříček 19.8.2014 at 11:13

      Na to není snadná odpověď. Obecně jsem spíš pro vlastní městskou policii – byla by tak více pod správou města. Rychvald je velké město a vlastní policii by si zasloužil. Bude to stát více peněz, než se aktuálně vydává + náklady na samotné zřízení, ale myslím že bezpečnost je jedna z věcí, kterou má město řešit. Nejsem si ale jistý, že jde vybrat strážníky z řad obyvatel (striktně) – aby se město nedopouštělo diskriminace na zájemcích, kteří bydlí jinde.
      Rychvald má trochu problém se svoji rozlehlostí – na pokrytí je potřeba HODNĚ lidí, ale myslím si, že existuje způsob, jak zřídit „pochůzkáře – ne policisty“ a získat zde i nějaké peníze z různých fondů.

      • Popelnice 19.8.2014 at 20:42

        Dovolím si nesouhlasit. Policajt nemůže být všude, pravda. Proč to ale hned řešit něčím ve stylu pomocné stráže VB? Pokud lidé budou mít pocit, že po zavolání kdykoli a co nejrychleji přijede jim známý člověk v uniformě, bude mít jistě větší odvahu takovou pomoc přivolat nebo na někoho podezřelého upozornit, než se dovolávat pomoci z jiného města s nejistou dobou dojezdu. Víme všichni jistě dobře, že vypůjčení strážníci nejsou v Rychvaldu přítomni nonstop. Co si myslím o městských policiích a proč by, podle mě, bylo lepší mít stálou služebnu PČR je vedlejší.

        • Jan Vavříček 20.8.2014 at 08:09

          Nenapadlo mě, že by to někdo mohl přirovnat k PS VB – ale to bude tím, že když skončil minulý režim, tak jsem byl v první třídě a spíš řešil modré prsty od inkoustu 🙂 Se služebnou PČR to je složitější … ta se musí „prolobbovat“ přímo na policii, město si ji může tak maximálně přát.

          • Popelnice 20.8.2014 at 13:20

            Tak ty prsty vám zřejmě zůstaly modré dosud. Ještě že vám nesfialověly.

            • Popelnice 20.8.2014 at 16:34

              Ups! s/z

          • Popelnice 20.8.2014 at 13:25

            Možná by mimo „lobování“ také pomohlo státní policii motivovat k vytvoření stálé služebny, například příspěvkem na provoz, že ano. Samozřejmě snem každého starosty a potažmo zastupitele je mít pod svým vedením vlastního městského poskoka-strážníka, který bude plnit každé jeho přání. A na přání například také městskou kasu. Stejně tak podporovat udavačství vytvářením nějakých „pochůzkářů“ je, slušně řečeno, podivné. Práci policie má vykonávat policie.

  2. Popelnice 19.8.2014 at 20:56

    Samozřejmě s takovým programem se dá jedině souhlasit. A co zdroje pro jeho realizaci? Jsou?

    • Jan Vavříček 20.8.2014 at 08:18

      Zdroje tu jsou vždy, jde o to je najít – a díky RUP se loni zvedly o 10M korun. Jde o to, jak jsou aktuálně využívány. Peníze městu utíkají například skrze bytový fond. Pak je tu spousta dalších drobnějších položek, u kterých je třeba si říct, jestli má město tohle řešit nebo se soustředit na ty podstatné „infrastrukturní“ služby. Dále se můžeme bavit o efektivitě. Taky se dá zapracovat na zvýšení příjmů města, ale to už jsou dlouhodobé cíle, které si vyžádají více času.

  3. Pavel Fanfrla 12.9.2014 at 21:58

    Vaše řešení otázky bezpečnosti jsou zajímavé, ale mnohem zajímavější myšlenka je o konkrétních strážnicích na určitou oblast aby je lidi osobně znali.
    Máte představu o systému, který by ale policisty motivoval “ pomáhat a chránit“ např GPS , nebo máte představu že strážníci budou pečovat o naší bezpečnost s radarem v ruce a v noci spát za hájenkou jak je běžným zvykem jak je tomu teď ?
    Otázka bezpečnosti zvlášť ,vzhledem k blízkosti Michálkovic mne hodně zajímá a při rozhodování koho volit nechci aby to bylo jak do teď a na okrajových částech se začne něco dít teprve před volbami .

    Zajímalo by mě, jak se stavíte k protihlukové vyhlášce, jaký je Váš postoj ?

    Může mi vysvětlit jak může být bytový fond ztrátový v době neregulovaného nájmu ?

    • Jan Vavříček 25.9.2014 at 12:59

      Osobně mám k těmto vyhláškám (hluk a pálení listí) spíše negativní postoj. Jejich vymáhaní je obtížné až nemožné, a taky se mi nelibí tyto zákazy jako takové. Chápu ale, že pro hodně lidí představují jistou formy jistoty a dobrého pocitu (i když je to často falešný pocit) a na některé „hlučné a čoudící“ sousedy můžou mít autoregulační vliv.

      A jak může být bytový fond ztrátový … jednoduše … vy by jste zvedl nájemné cca 1000 lidem s volebním hlasem? Navíc jde o peníze z obecního – takže to reálně nikoho nezajímá. Takhle svět funguje – viz Obecní byty – má mít město vlastní byty?

  4. Jan Kutáč 15.9.2014 at 11:54

    Dobrý den.
    Jak už zde uvedl pan Vavříček, tak nejraději bychom vytvořili vlastní městskou policii, která by byla v Rychvaldě 24hodin denně a ne policie z Bohumína, která zde působí pouze 12 hodin denně. Věřím, že by bylo velmi dobrým řešením pro městskou polici skůtry, na kterých by se dostali úplně všude. Dnešní městská policie má k dispozici kola, ale upřímně kdo z nás je někdy na kole viděl…….
    A co se týče asistentů prevence kriminality, tak ti by byli přímo z řad občanů z Rychvaldu, kteří naše město znají.

    Co se týče protihlukové vyhlášky, tak ta je asi stejně funkční jako zákaz pálení listí ze zahrady. Každý o těchto vyhláškách ví a málo kdo je dodržuje. Myslíme si, že občany není nutno zatěžovat takovými vyhláškami. Sám jsem byl svědkem, jak v neděli odpoledne pán kosil zahradu, jela kolem městská policie a vůbec to neřešila. Kdopak zakáže hluk dětí, hrajících si v neděli odpoledne na zahradě????

    A zprávu ohledně bytového fondu si nechával pan Vavříček vypracovat na některé zastupitelstvo a opravdu dlouhodobé statistiky ukazují, že bytový fond je pro město ztrátový. Tuto zprávu bychom museli zpětně dohledat.

    • Popelnice 15.9.2014 at 17:47

      1) Ano souhlasím. Nesmyslné vyhlášky zrušit. 2)Pokud už u nás nemůže fungovat stálá služebna PČR, pak tedy budiž zde místní policie, ale pomocnou stráž VB, tu raději ne, díky.

    • Jan Skřížala 15.9.2014 at 19:46

      Mě by pouze zajímala nějaká vize, jakým způsobem chcete novou „svou“ obecní policii zřizovat, jak ji chcete financovat, jakým způsobem chcete zajišťovat školení strážníků, výcviky, vybavení atd. Je toho spousta a věřte, že to není až tak jednoduchý krok. To není jen sehnat 2 skútry a 4 lidi. Navíc projednávání přestupků, které nejsou v působnosti obce by zřejmě spadaly pod Bohumín, jako pod obec s rozšířenou působností. Pokud máte nějaké konkrétní návrhy, rád bych se na ně koukl, protože prozatím si myslím, že to jsou jen předvolební populistické sliby. To stejné má v programu i hnutí ANO 2011, takže pokud oni mají také nějaké konkrétnější návrhy než: „uděláme svojí obecní policii“, tak můžete dát hlavy dohromady…

      • Jan Kutac 15.9.2014 at 22:27

        Verim, na plneni volebnich slibu ma kazdy 4lete volebni obdobi a nemusi vse udelat za 1 den ci mesic. Pokud samozrejme na toto dostane prostor…..

        • Jan Skřížala 15.9.2014 at 23:23

          Tím jste mi ovšem neodpověděl na otázku, zda máte nějakou vizi, jak vše zrealizovat. Mi je jasné, že to nebude lusknutím prstů, ale něco o problematice vědět by už to chtělo tak jako tak…

          • Popelnice 16.9.2014 at 08:53

            Co máte na mysli? Jednoduše se zřídí podle vzoru jiné obecní policie, nač se potom dovolávat nějaké vize? Nebo toho dotyčného zkoušíte, jestli ví co takové zřizování obnáší? To snad ne.

            • Jan Kutac 16.9.2014 at 10:03

              Zrizeni vlastni mestske policie by hlavne prineslo financni narocnost na platy vice strazniku nez doposud. Sluzebnu mame, auto take a 90% nakladu na strazniky jiz nyni platime. Smlouvu s Bohuminem a naklady mam prostudovano vcelku podrobne….. Vlastni policie je vsak jen jedna z moznosti jak zabezpecit bezpecnost i odlehlejsich casti Rychvaldu.
              A co se tyce vyhlasky o odpadech tak ta dle Ministerstva zivotniho prostredi nemeni nic na vykupu kovoveho odpadu. Ten se stava komunalnim opadem az po vlozeni do nadoby na komunalni odpad. I z tohoto duvodu jsem pro tuto vyhlasku na poslednim zastupitelstvu zvedl ruku. Jinak bych byl proti teto vyhlasce.

              • Jan Skřížala 16.9.2014 at 10:41

                Nejde mi o to, zda někdo ví nebo neví. Jde mi spíše o to, zda byly podniknuty nějaké studie, propočty atd. Protože slíbit voličům vlastní MP, je dle mého odvážný krok. Ale jako nápad se mi to hodně líbí, dokonce jsem nad tím nejednou uvažoval. Takže pokud se k tomu nakonec odhodláte, budu se snažit vás v tom podpořit a pokud budu mít s čím, tak i poradit…

              • Popelnice 21.9.2014 at 08:04

                Pochybuji, že předkladatelé návrhu oné vyhlášky chtěli řešit, kdy se z železného šrotu stává odpad. Spíše, jak je tady pořád omíláno, chtěli tímto nedobrým způsobem řešit problém s krádežemi kovů. Proto mi přijde dost alibistické prohlášení, že jsem zvedl ruku pro, protože by ona vyhláška stejně vůbec neřešila co měla. Pak jste snad měl být proti z toho důvodu, že neměla smysl a byla by nadbytečná, ne?

                • Jan Kutáč 22.9.2014 at 06:50

                  Dobrý den.
                  Ona vyhláška smysl má, protože takovou vyhlášku Rychvald potřebuje. Má ji zastaralou a s obsahem i pro právnické osoby. Vyhláška nemá obsahovat práva a povinnosti pro právnické osoby. A z tohoto důvodu bylo potřeba schválit novou. A jelikož nezabraňuje výkupu kovového odpadu soukromým osobám, tak jsem pro tuto vyhlášku hlasoval. V opačném případě bych hlasoval proti této vyhlášce.

                • Jan Vavříček 25.9.2014 at 13:31

                  Chápu vaše zmatení nad tím, proč jsme tak hlasovali – ono je to složité: Já bych pro tu vyhlášku klidně hlasoval i před tím. Ona je opravdu jen technická – říká se v ní, co je odpad, kde se může dávat, jakou barvu mají jednotlivé kontejnery, atd. Žádné zákazy. A v tom je ten problém – Bohumín začal demagogickou kampaň, že to pak vlastně znamená, že se nemůže vykupovat kov, když není v té vyhlášce zmíněn. Prostě „jak šlo Právo s Rozumem na vandr“. A populisté s nimi v této demagogii jedou dál. Ale teď při tom opakovaném hlasování už bylo součástí materiálu i vyjádření Ministerstva vnitra, že takové interpretace jsou nehorázná blbost. Viz:

                  Ono je to teď docela živé téma i v parlamentu – tam se to ale snaží řešit tou správnou cestou – je třeba změnit zákon.

  5. Jan Skřížala 15.9.2014 at 19:49

    A co se týká vyhlášek, já bych je zas tak nezatracoval. Kde nefunguje prevence, nastupuje represe a tyto vyhlášky slouží jako nástroj i MP Bohumín k vymahatelnosti práva. O jejím porušování se ale musí nějakým způsobem dovědět. Pokud vám tedy vadí sekání trávy v neděli po poledni, není nic jednoduššího než zvednout telefon a zavolat linku 156.

    • Popelnice 15.9.2014 at 20:38

      NEhlášení takových přestupků by mohlo znamenat, že vyhláška na jejímž základě se toho kterého přestupku přestupce dopouští, která ostatním nestojí ani za vytočení bezplatného čísla policie, asi nebude ostatními považována za tak zásadní pro klidný život v Rychvaldu. Otázkou pak může být její (ne)potřebnost, jako v případě zmiňovaného nedělního klidu nebo pálení listí. O nesmyslnosti návrhu vyhlášky a teď dokonce rovnou i zákona o zakázu výkupu železa netřeba mluvit. Nerad bych se dočkal vyhlášky, kdy se smí splachovat záchod a jaký papír se při tom smí používat nebo jakou firmu vybrat na vývoz septiku.

  6. obec 17.9.2014 at 08:59

    no vážení, jen tak k vyhláškám. Rychvald třeba tu hlukovou, ohníčkovou a tu o volném běhání psů má a obec se zařadila k těm obcím, které prostě nějak o pořádek starají. To, že ji pár lidí považují za zbytečnou zase vynahradí spokojenost většiny lidí….. no a to že si někajá „guma“ nemůže v nedělí říznout na cirkulárce je jenom dobře. Co už není dobře je vymahatelnost vyhlášek. Nevím jestli to vymyslí domácí „strážnice“ se strážníky, ale možná by pomohlo je občas zkontrolovat, jak slouží. Aby tito nedělali pomalé autokontroly v neděli v 9 dopoledne, ale třeba navečer ( to už asi jsou „jinde“, že), aby sami ( bez teplého bonzu na linku 156) zasahovali a co si budeme říkat, taky vychovávali. V tom já spatřuji smysl jejich činnosti a jestli budou na kole nebo v autě je jedno. Hlavně být aktivní a mít respekt a to se mi zdá, že nefunguje.

    • Pavel Fanfrla 17.9.2014 at 22:11

      netvrdím , že jsou všechny vyhlášky špatné, ale nevím, jestli se někdo z těch kteří to schvalovali zeptal i obyčejných lidí na názor na tyto vyhlášky.
      Jen výše zmíněné – hluková, takže člověk, který se snaží něco vytvořit a pracuje jak je dnes takřka běžné přes týden “ od nevidím do nevidím“ si nestihne ani posekat zahradu. V sobotu dopoledne to nejde , protože je tráva do 10-11 hod mokrá a potom už nemůže, ale když děti řádí a křičí v bazénu celý den, je to v pořádku.
      ohníčková – nejlepší pro občana je takřka trest smrti, když mu zvlhne dřevo na oheň, aby si opekl buřta a nebo když “ nepovoleným způsobem “ zakouří gril

      zákaz výkupu kovů – když jsem neschopný vymáhat zákon , tak to zakážu…. nooo ještě že statistika nepočítala s krádežemi jízdních kol, protože by do naší obce byl zákaz vjezdu, i když možná ne, protože když se ztrací kola, tak to není obecní majetek a není to prioritní.
      Nebo, myslíte že se zamyslel někdo z města, proč je vymahatelnost vyhlášek tak mizerná ??? ano protože je občané berou jako nesmyslné.
      A k myšlence, že se Rychvald patří mezi obce, která se stará o své občany, no nevím, bezpečnost se prudce zhoršila a myslím že o tu jde občanům nejvíce.

  7. Jan Kutáč 17.9.2014 at 11:45

    Ono to bohužel nefunguje ani, když přímo vidí, že se vyhláška porušuje. Sám jsem tomu byl svědkem. Myslím si, že na Bohumínskou polici prostě nemáme dostatečnou páku. 2x jsem dokonce potřeboval vyřešit problém ve městě a pokaždé jsem se trefil do doby, kdy zrovna u nás neměli službu……..
    Myslím si (je to můj osobní názor), že je platíme absolutně zbytečně………

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka