Ochrana osobních údajů aneb jak jsem se stal kriminálníkem

Spadla klec … dostali mě.

Včera na mě doma čekala obálka s modrým pruhem, kde jsem se dozvěděl že jsem vinný! Takové věty se člověku nečtou zrovna lehce – hned jsem v sobě viděl gaunera, před kterým se třese celé okolí a který nemá co dělat ve slušné společnosti normálních „počestných“ lidí. 🙂  

Ono se řekne ideály, otevřenost, informovanost … ale když ono to není tak snadné – z člověka, který se o to snaží je hnedle kriminálník. Nebudu to protahovat a „dělat ramena“, jaké jsem velké zvíře rychvaldské galerky – přišel mi příkaz z Úřadu na ochranu osobních údajů, že jsem vinný ze spáchání přestupku a mám zaplatit pokutu 4000 kč.

Podle dopisu jsem se provinil zveřejněním osobních údajů několika občanů, které se objevily v materiálech pro zastupitelstvo, které byly na těchto stránkách (po doručení dopisu jsem je neprodleně smazal) – však si přečtěte sami, jak takový příkaz vypadá (jména a další detaily zmiňovaných osob jsem z dokumentu odstranil).

Velmi by mě zajímalo, jak se to v té Praze dozvěděli – nebo že bych byl opravdu tak významný? 🙂

Další otázkou je, zda-li je správné aby osobní údaje požívaly tak velké ochrany – když jde například o smlouvu s veřejnou institucí (městem).

Skoro každý den slyší člověk ve zprávách o korupci, netransparentnosti, jak se tam a onde zašmelilo tolik a tolik miliónů, ale aby se začalo tím, že před sebou nebudeme nic tajit … to ne.

A co na to říkáte vy?

10 komentářů u „Ochrana osobních údajů aneb jak jsem se stal kriminálníkem

 1. pepan 3.2.2011 at 13:31

  Inu je to tak, budete se s tím muset asi smířit. „Občané“ rychvaldu evidentně znají svá práva. Místo toho aby Vás přímo na něco upozornili, jak vidno ženou to vejš.
  Jak by se asi takový úřad tvářil, kdybych třeba já jako soukromá osoba, která se zúčastní veřejného zasedání zveřejní ty samé informace. Uklidňuje mne pouze fakt, že na mne by se asi nevztahoval ten paragraf o „seznámil se při výkonu své funkce“.
  Jinak jako zločinec to nyní s těmi poctivými rychvaldskými občany budete mít těžké.
  Ba nebojím se i předpovídat, že budete společně s paní starostkou (jméno raději nepíši) vyzvání k rezignaci.

  • Jan Vavříček 3.2.2011 at 14:17

   Pokud by všichni občané Rychvaldu znali svá práva, tak dokonale tak si můžeme gratulovat. Ale když oni je znají jen někteří!
   S novou kariérou zločince se zatím seznamuji – ale kolegy v práci jsem raději varoval, ať si na mě teď dají pozor a zbytečně mě neštvou, protože kdo ví, čeho všeho jsem schopen, že?!
   S tou ochranou osobních údajů je to jak v té sáze o Harry Potterovi – taky tam mají postavu jejíž jméno se nesmí vyslovovat 🙂

 2. pepan 3.2.2011 at 16:13

  Je to Voldemort? nebo i někdo jiný třeba začínající na „A“??

 3. nevím 4.2.2011 at 09:45

  Nějak nejsem schopna přes posměváčství a ironii prohlédnout pointu příspěvku. Jestliže šlo pouze o zveřejnění jmen, pak je toto ublížené kvíkání na místě, ovšem pokud jste zveřejňoval adresy a rodná čísla?

  • Jan Vavříček 4.2.2011 at 09:58

   Psal jsem to s tou ironií, protože jinak mi to přijde spíš k pláči a číst si na oficiálním státním dokumentu, že jsem byl shledán vinným není opravdu nic příjemného.
   Je otázkou jaký problém je se zveřejněním adresy a RČ?
   V materiálu jsou hlavně výpisy z katastru nemovitostí, kde jsou adresy jednotlivých uvedeny. RČ jednoho z „poškozených“ je v materiálech špatně – takže jsem jeho číslo vlastně nezveřejnil – to jsou ale spíš drobnosti.
   Ono to celé stojí na otázce jestli až absurdně ochraňovat osobní údaje lidí, nebo mít smlouvy veřejné a transparentní – mluvím pochopitelně o situaci, kdy jednou ze stran je veřejná instituce.

 4. Každopádně... 5.2.2011 at 13:58

  ….si myslím, že to byla chyba, zveřejňovat tento dokument na webovkách, i když upřímně, koho by to napadlo, že je to vlastně protiprávní jednání….ale zákon hovoří jasně a je to určitě k poučení. Pan Vavříček to myslel jistě dobře a chtěl prostě zpřístupnit dokumenty všem občanům, což je jistě velmi pozitivní, protože se snaží s lidmi hrát otevřenou hru….
  Spíše mě na tom zaráží to, že si někdo dal tu práci a prostě to na ten ÚOOÚ nahlásil (chce se mi úplně napsat „napráskal“). Od lidí „poškozených“ to jistě nešlo. Není příjemné žít s pocitem, že vás někdo zdáli sleduje a čeká na vaši sebemenší chybičku…..Doufám, že se pan zastupitel (jakožto nováček) už nenechá na ničem nachytat..:-D

 5. Jan Vavříček 9.2.2011 at 09:55

  Děkuji lidem z Pirátských novin a Pirátské strany vůbec, že se ujali mé „kauzy“ – Zastupitel dostal pokutu, protože zveřejnil smlouvy na Internetu

 6. Honza 9.2.2011 at 20:57

  Nechci z vás dělat mučedníka pane Vavříčku, ale děkuji, držim palce a rozhodně pokračujte.
  Jak již bylo zmíněno, tak zákon sice hovoří „jasně“, ale nehledě na jeho výklad není každý zákon užíván v souladu s původní myšlenkou při tvorbě tohoto zákona a právě jeho výklad je pak bitka o zdravý rozum vzhledem k okolnostem a detailům problému.
  Konkrétně absurditu vidim v tom, že jestli jednání bylo veřejné a každý obyvatel planety se mohl jít mrknout, tak mi z logického hlediska nejde na rozum důvod této pokuty.
  I když upřímě, pokuta 4000,- není zas tak strašná, to by se dal snad zřídit fond na boj proti netransparentnosti, pokud by Vám nevadilo že budete recidivista 🙂

  A jsem zvědav jestli se to dostane do veřejnoprávních medií.

  Respekt a jak jsem psal, pokračujte.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka