Jak správně hlasovat v komunálních volbách

Již nějakou dobu se v televizi i na zpravodajských webech objevují návody, jak správně hlasovat v komunálních volbách. I my chceme pomoci našim občanům objasnit, jak přesně se hlasy počítají.

Návod „nejvyšší úrovně“ lze najít ve videu Českého statistického úřadu, které je poskytováno jednotlivým volebním komisím – ČINNOST OKRSKOVÉ VOLEBNÍ KOMISE PŘI VOLBÁCH DO ZASTUPITELSTVA OBCE –  část II.7 obsahuje instrukce pro sčítání hlasů.

Komunální volby se např. od voleb do poslanecké sněmovny značně odlišují. Při volbách do PS má občan jeden hlas, který dá té či oné volební straně s tím, že si na kandidátní listině může označit několik „favoritu“ (fenomén vy-kroužkování).
V komunálních volbách dostává občan de facto tolik hlasů, kolik se volí členů zastupitelstva – v Rychvaldu je to 15. Tyto hlasy může mezi jednotlivé volební strany rozdělit třemi způsoby.

 1. Pouze volební stranaobčan zaškrtne POUZE velké políčko vlevo vedle názvu volební strany.
  Tímto způsobem předává občan této straně veškeré svoje hlasy. Ty jsou postupně přidělovány jednotlivým kandidátům od lídra níže.
  Nemá smysl dělat křížky u některých „favoritů“ této strany – počítání hlasů to neovlivní!
 2. Jedna volební strana a kandidáti z jiných stranobčan zaškrtne jedno velké políčko vlevo vedle názvu některé volební strany, a pak vybere několik kandidátů z jiných volebních stran křížkem vedle jejich jména.
  Občanovy hlasy jsou nejprve přiděleny těm několika kandidátům z ostatních stran a zbytek dostává označená volební strana.
  Takže pokud občan zakřížkuje např. 7 kandidátů z různých stran a ještě stranu ABC, pak strana ABC dostane celkem 8 hlasů (příklad Rychvaldu s 15 zastupiteli). Jejím kandidátům jsou tyto hlasy přidělovány postupně od lídra níže.
  Nemá smysl dělat křížky u některých „favoritů“ této strany ABC – počítání hlasů to neovlivní!
 3. Pouze jednotliví kandidátiobčan zaškrtne POUZE jednotlivé kandidáty napříč volebním stranám (do maximální počtu volených zastupitelů – v Rychvaldu je to 15).
  Občanovy hlasy jsou přiděleny jednotlivým kandidátům, které vybral. Těch může vybrat maximálně tolik, kolik je volených zastupitelů – tzn. může vybrat třeba jen jednoho člověka z celé volební „plachty“ (tím se ale ochuzuje o velkou část své rozhodovací síly).

4 komentáře u „Jak správně hlasovat v komunálních volbách

 1. Poslední vyjádření podpory před zahájením voleb 15.10.2010 at 13:57

  Přeji hodně štěstí (potažmo co nejvíc hlasů).
  Osobně Vám věnuji „všech svých patnáct“ a budu se snažit přemluvit každého nerozhodnutého, kterého potkám, aby volil stejně.
  J.L.

  • Popelnice 1.10.2014 at 14:21

   No jak tak ale koukám, tak s podporou krachující ODS, za kterou kandiduje, to jde na celostátní úrovni od desíti k pěti, možná že se ta strana příště ani nedostane do Parlamentu. Doufám, že má pravdu, když tvrdí, že na místní úrovni je to hlavně o lidech a že ho dost lidí zná. Byla by škoda, kdyby někdo s tak dobrými názory vypadl.

 2. Antonín Jičínský 30.9.2014 at 11:54

  V Třebíči mě přišel arch, kde jsou uvedené strany.Ale neustále tomu nerozumím.Nevím co dát do schránky?A jak postupovat.Prosím o radu,jsem stárý kmet.Děkuji.

  • Jan Vavříček 30.9.2014 at 19:14

   Třebíč je větší město, které je rozděleno na městské části – tzn. že máte vlastně dvoje komunální volby (hlasovací lístky). Volby do místní radnice (městská část) a magistrát (velká radnice). Magistrátní hlasovací lístky většinou připomínají ubrus, jak bývají velké, ale technicky je to pořád to stejné. Jak a co pak dát do volební urny se nejlépe zeptejte volební komise – určitě vás budou dobře instruovat.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka