Kdo jiný než my, kdy jindy než teď

Vyšlo v RZ 3/15.

Příspěvek ve zpravodaji je o dost kratší a řekl bych že jeho vyznění je tak trochu jiné. Nicméně chápu, že redakce zpravodaje má na úpravu/krácení článku nárok.


Nadpis tohoto článku jsem si vypůjčil z jednoho volebních billboardů, který jsem před několika měsíci viděl v Ostravě. I když jde o produkt volební kampaně, u které je třeba brát hesla povětšinou s velkou rezervou, je v této větě velmi mnoho moudrosti. Vzpomněl jsem si na ni znova v posledních dnech, když jsem na internetu odpovídal na další dotaz ohledně poplatku za popelnice a jeho odpuštění. Dílem náhody tam totiž vedu takovou malou “popelnicovou poradnu”.

V průběhu minulého volebního období jsem se několikrát jako zastupitel a na prosincovém zasedání už jako řadový občan, snažil navrhnout osvobození dětí a nezletilých od platby poplatku za popelnice. Podobně jsem se snažil o zrušení poplatku za psy. V obou případech jsem ale opakovaně pochodil jako sedláci u Chlumce. Možná jsem s tím byl už trapný a na zasedání zastupitelstva jsem přinášel nechtěně komický prvek. Mě to prostě ale nedá, když si myslím, že by to na tom světě mohlo fungovat lépe.

Spojením vzpomínek na mé neustále snahy a na větu z nadpisu jsem si uvědomil jednu podstatnou věc – já vlastně vůbec nevím jestli o tyhle úlevy má někdo další z Rychvaldu zájem. Slýchávám to jen obecně ve sdělovacích prostředcích – jak na čerstvé rodiče po návratu z porodnice čeká složenka s poplatkem za popelnice, který připadá na toho malé občánka, kterého si přinášejí. Či takové to české mezilidské pobrblávání, jak je to nelogické, nespravedlivé a jak to “ti nahoře” nezmění.

Takže sousedi a spoluobčané vězte, že tyhle poplatkové záležitosti (popelnice, psi, apod.) jsou čistě v kompetencích námi zvoleného zastupitelstva – ať už jste hlas dali komukoliv. To je schopno ze dne na den vyhlášku změnit. Takže pokud si podobně jako já myslíte, že by se některé poplatky měly zrušit a jiné třeba omezit, musíte to “těm nahoře” dát vědět. Stačí napsat dopis či zvednou telefon – dát o svém názoru a svých představách vědět. Protože jinak budeme neustále poslouchat, že o to vlastně nikdo nestojí, že se to nikde nedělá atd.

Považuji se stále ještě za soudného, a tak vím že tyto dva poplatky jsou jen takové drobečky. Že i nominálně jde o směsnou částku v porovnáním s jinými životními náklady – vždyť ty popelnice vycházejí na čtyřicet korun na osobu za měsíc. Ale i přesto si stále myslím, že si rodiče zaslouží od města alespoň tuto malou podporu. A někteří nezletilí bohužel i ochranu proti svým rodičům, kteří za ně popelnice nehradí. Začněme se starostí o věci veřejné alespoň od těchto drobných záležitostí, které se ale dotýkají každého.

Volby jsou jen úvodní rozdání karet do rukou několika lidí. Ale v každé hře se karty přibírají a zahazují i v průběhu kola. Nezapomínáme, že balíček držíme ve svých rukou? Takže kdo jiný než my a kdy jindy než teď?

Napsat komentář

Jméno *
Email *
Webová stránka