Jak šla Ekologie s Rozumem na vandr

Vyšlo v RZ 04/12.

Jde o mou reakci na schválení OZV vyhlášky o zákazu „spalování listí“.

Příspěvky se štítkem spalování listí.


Nějak takhle se nejspíš jmenovala příručka, podle které se většina zastupitelů řídila, když souhlasila s obecně závaznou vyhláškou, která zakazuje spalování suché trávy, plevelů a listí na rychvaldských zahradách.

Na mé hlasité výhrady a námitky vůči této vyhlášce a konkrétní dotaz, co mám tedy na podzim dělat s obří hromadou ořechového listí (zahrádkáři vědí, jak je to s jeho kompostováním), které mám, se mi dostalo výkladu o tom, jak tato vyhláška pomůže ochránit kvalitu ovzduší v Rychvaldu a Moravskoslezkém kraji. To je asi tak stejně pravda, jako že bazalka, která mi v těchto dnech klíčí na okně pomůže zabránit hladomoru v Africe!

Trpkou útěchou mi snad může být jen to, že oni souhlasící zastupitelé rozhodují stejně neuváženě jako to můžeme sledovat v našem parlamentu a Evropě – pro podporu biopaliv, které mají horší emise než nafta a na mnoha místech Země vedly k nedostatku potravin; pro podporu solárních farem, které tak prodražují ceny energií, že pak lidé topí kdečím.

Je ale možné, že se prostě pletu a místo lokálního spálení hromady listí a plevele, je ekologičtější najmout si popeláře (kteří musí dostat zaplaceno z našich daní – peníze/majetek obecně má taky svůj eko-dopad) jezdící nákladním vozem (který spaluje naftu) a převézt tento odpad přes půl kraje do kompostárny.

Nebo nás možná chtěli zastupitelé ochránit proti hloupým a bezohledným sousedům? Ale to nebylo nutné – všechny nás chrání občanský zákoník  (§127) – “… nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi …”

Vím, že sousedské vztahy nemusí být nic idylického a mohou i značně komplikovat život. Nicméně většina lidí je slušných, odpovědných k místu kde žijí a ohleduplných ke svému okolí. Nezahazujeme svoji svobodu, selský rozum a lidskou domluvu. Nechtějme se nechat vychovávat vyhláškami – ono to jednak nefunguje a těm zlým-sousedům je to stejně jedno.

Město se má starat o bezpečnost, silnice, chodníky, osvětlení, školu, kostel a hospodu – ne se plést lidem do toho, jak chtějí žít své životy. Do toho mého rozhodně patří podzimní pálení listí!

Napsat komentář

Název *
Email *
Webová stránka