Kauza Myslivecká aneb rychvaldská fabrika, či co to vlastně bude

AKTUALIZOVÁNO

Na konci posledního jednání zastupitelstva (5.; 9.9.2015), v rámci diskuze (od času 1:58:30 záznamu), vystoupilo několik spoluobčanů s dotazy na situaci na ulici Myslivecké a tamější „průmyslové zóny“, která sousedí v rychvaldskou částí/oblastí Na Dvorku – viz mapa. Na konci bylo dohodnuto, že se k danému tématu uskuteční na radnici setkání a záležitost se probere  – setkání proběhlo včera.

Na FB stránkách rychvaldského ANO2011 se objevilo několik dalších vyjádření k tomuto setkání: Co jsme se dozvěděli na včerejším jednání v kauze „Rychvaldská fabrika“

Obsah příspěvku pro ty, kteří nemají na FB přístup:

Jiří Skácel – ‎ANO, tohle je Rychvald (8.10.2015 7:57):

Co jsme se dozvěděli na včerejším jednání v kauze „Rychvaldská fabrika“

Na začátek musím uvézt, že nejsem proti vědě a výzkumu. Přece jenom, taky mne to živí. Ani proti firmám v Rychvaldě. Na celé kauze mi ale vadí informační embargo, a jak se říká „co je šeptem to je …. „ a obecně, čím více se věci tají, tím více mne zajímají.

Jako druhou věc musím pochválit jak starostku Kapkovou tak zástupce společnosti, za krásně sehranou psychologickou hru, za kterou by se nemusel stydět kdejaký prodejce hrnců. Dále p. Kapková „překvapivě“ striktně odmítla kamerový záznam. Proč asi? Chtěl jsem to zaznamenat proto, aby každý koho to zajímá, mohl shlédnout co se dnes odehrálo.

A abychom se v budoucnu vyhnuli dohadováním o slovíčka a vzájemnému očerňování.

A co jsme se tedy dověděli.

Co se tedy bude zpracovávat – granule z papíru a plastu – poměr těchto materiálu bohužel majitel budoucí fabriky neznal. Nebo mlžil? Jak může vědět poměr výsledných surovin, když nezná složení vstupní?

Dle investora bude denně jezdit 5-7 kontejnérů, nejmenší kontejner 3,5 tuny. Vezmu-li v úvahu, že polovina aut bude přivážet a polovina aut bude odvážet a spotřebně vstupního materiálu půl tuny za hodinu (dle investora) vychází mi 24 hodinový provoz.

Samozřejmě nás zástupci ujišťovali, že bude vše bezpečné, dle směrnic, dle povolení nicméně občas mezi řečí zmínili, že obdobné zařízení nikde nefunguje a teprve budou zkoumat, zda to bude fungovat. Stáváme se pokusnými králíky? K tomu mi zase zdravý selský rozum mi říká, žádny provoz není bez vlivu na životní prostředí i když splňuje normy pro daný provoz.

Bude v areálu výzkumný ústav nebo fabrika s nonstop provozem?

Další zajímavosti bylo, že za měsíc kdy se kauza provalila, již stihl majitel dát městu nabídku na chodníky a další výhody městu. Opravdu za měsíc si zpracoval, co kolik bude stát?

Mě jednání neuklidnilo, ba naopak.

Kauzu dále sledujeme a zjišťujeme další informace. Budeme vás informovat.


 

9.10.2015 – Na stránkách Rychvaldu se objevilo vyjádření k této záležitosti:

INFORMACE O ZÁMĚRU VYBUDOVAT V ČÁSTI BÝVALÉHO KRAVÍNU VÝZKUMNÝ AREÁL

Vážení občané,

na základě podnětů občanů a jejich zájmu o aktuální vývoj situace kolem areálu bývalého kravína se 7. října 2015 uskutečnila informativní schůzka zástupců občanů, vedení města a investorů, kteří chtějí v této lokalitě vybudovat výzkumný areál. Ráda bych Vás v tomto článku seznámila s výsledky tohoto setkání.

Bc. Šárka Kapková, starostka

 1. V úvodu musím vyvrátit fámy, které šíří některé opoziční strany, že se bude do Rychvaldu vozit nebezpečný odpad. Investiční záměr společností ORC Recyckling a Ostravská LTS počítá s vybudováním Centra pro výzkum a vývoj inovačních technologií v průmyslu druhotných surovin. Projekt má záštitu Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. V rámci projektu se nebude nakládat s nebezpečnými odpady.
 2. Další fámou, kterou musím jednoznačně odmítnout, je to, že „paní Kapková a pan Sitko o tom vědí již téměř dva roky“. Město Rychvald o záměru donedávna nebylo informováno, a tudíž v této věci ani neučinilo žádné rozhodnutí, nevydalo povolení atd. Důvod je jediný: investoři se řídí zákonným postupem, který popíšu dále. V současné době probíhají pouze udržovací práce stávajícího objektu.
 3. Unikátní a v Česku ojedinělé pracoviště má podle investorů zpracovávat druhotné suroviny především z papíren, které přemění na ušlechtilé oleje a suroviny pro chemickou výrobu ušlechtilých materiálů. Podle projektu má jít o technologii bezodpadovou, která nijak nezatíží životní prostředí. Vše se bude odehrávat v tzn. průmyslové zóně, tzn. Ploše pro lehkou průmyslovou výrobu bez negativních vlivů na okolí, která byla řádně projednána a schválena v územním plánu.
 4. Samozřejmě platí: důvěřuj, ale prověřuj. Aby mohla stavba začít, musí investor splnit mnoho podmínek, které bude posuzovat Krajský úřad Moravskoslezského kraje v rámci tzv. EIA (studie vlivu na životní prostředí). Teprve k té se bude vyjadřovat nejen město, ale v rámci veřejného připomínkového řízení také všichni občané. Kladné stanovisko k EIA může kraj vydat teprve po vypořádání všech připomínek.

Mohla bych ještě pokračovat a např. vyjmenovat další argumenty, které investor městu slíbil (kupříkladu opravu místní komunikace, vybudování chodníků), ale tím Vás v tuto chvíli nechci zatěžovat. Důležité nyní je, že celý projekt je teprve na počátku, o ničem zásadním nebylo rozhodnuto a vše se bude vyvíjet v rámci schvalovacích postupů stanovených pro takové provozy.

O všech aktuálních informacích Vás budeme průběžně informovat ve zpravodaji i na webových stránkách města. Projekt je pro Rychvald důležitý, ať již bude realizován (a přinese městu cca 20 nových pracovních míst) nebo bude naopak zamítnut (např. když se zjistí, že by oproti proklamacím investorů neúměrně zatížil životní prostředí). Proto apeluji na všechny, aby se k této aktivitě stavěli seriozně a nešířili paniku, která je nejen zbytečná, ale mohla by Rychvaldu přinést nálepku neseriózního partnera.

9 komentářů u „Kauza Myslivecká aneb rychvaldská fabrika, či co to vlastně bude

 1. Petr 8.10.2015 at 15:43

  Trošku mě začínají překvapovat reakce ANO. Opozice by měla být trošku konstruktivní a ne hysterická, jak jsme toho svědky. Sledoval jsem příspěvky na FB ANO, tohle je Rychvald a zajímalo by mne, jestli vedení radnice skutečně vědělo o záměru vybudování „fabriky“. Z příspěvků na stránce ANO jednoznačně vyplývá, že radní o záměru věděli. Tak jak se to má?

  • ANO 8.10.2015 at 16:10

   Me to teda neprekvapuje, jen utvrzuje. Ono takhle totiz cele slavne ANO v Rychvalde funguje. Hodi na facebook nejake dezinformace, neoverene skutecnosti a nejsou schopni argumentace, ale jen utoku. Tim se snazi vyburcovat lidi proti radnici. Snazi se o cokoliv, ale nemaji k nicemu evidentne podklady ani informace. Tim padem plni svuj facebook jen planymi kecy. Volici to ale uvidi a snad i pochopi. Mistr Skacel si na chvilku zahraje na investigativniho novinare, ve svem prispevku ma tisice otazek, ale na koho? Proc se na ne neptal vcera na setkani, kde podle jeho slov byl? Byl tam zrejme i zastupce firmy. Kdyby polozil sve cilene otazky vcera, mohl napsat rovnou i odpovedi a ne zase jen mast ostatni a brecet na facebooku ANO. A kde jsou vyjadreni ostatnich obyvatel ulice? Krome jedne pani nikde nic. Myslim, ze Skacel zbytecne desi pulku podlesi, aniz by sam vedel proc. Ale uklidnuje me, ze podrobnoti zjistuje a bude nas i nadale informovat.

  • Jan Vavříček 8.10.2015 at 19:39

   Věděli – nevěděli … podle mě je to jedno a radnice v tom nehraje tu roli, jak je naznačováno.
   Už dlouho je tam celá ta plocha podle územního plánu „VL – výroba a skladování, lehký průmysl“ … takže nějaká „fabrika“ nemůže být pro nikoho překvapení.
   Radnice má teď hrát roli „ochránce svých občanů“ – pomáhat jim v komunikaci s majitelem, poskytovat právní rady atd.
   Přesně jak jsem říkal na zastupitelstvu – tohle není problém „který se musí řešit“, ale problém „který chceme řešit“. Není to o povinnostech, ale o ochotě – a to klade na lidi úplně jiné požadavky!

   • Petr 8.10.2015 at 20:07

    Plně se ztotožňují s tím co píšete, problém „který se musí řešit“. Proto kritizují místní ANO, že svými příspěvky čeří vody a nepřichází s něčím konstruktivním. Slovo zastupitel je od slova zastupovat a já očekávám, že i opozice může být nápomocná v hledání řešení (poradenství, komunikace s majiteli apod.). A abych jenom nekritizoval, tak navrhuji, aby se veřejné projednání v procesu EIA, pokud nějaké bude, co nejvíce „medializovalo“ a rychvalďané se k němu mohli vyjádřit, protože ta možnost tady je, ale to se lidé často ani nedozví, protože úřední deska není zrovna nejnavštěvovanější místo.

 2. Jan Skřížala 9.10.2015 at 13:01
  • Jan Vavříček 9.10.2015 at 17:42

   Děkuji za upozornění – už jsem to vyjádření doplnil k článku.

 3. Jan Vavříček 2.11.2015 at 15:13

  Článek na Deník.cz (25.10.2015) – Výzkumný areál budí rozpaky

Napsat komentář

Jméno *
Email *
Webová stránka