Petice za odvolání starostky města Rychvald Šárky Kapkové

Před několika dny se v Rychvaldu objevilo několik petičních archů, které vyzývají k odvolání starostky Kapkové.

Text petice (drobné pravopisné chyby jsem opravil):

Petice za odvolání starostky města Rychvald Šárky Kapkové

My, níže podepsaní občané a voliči města Rychvald, žádáme námi zvolené zastupitelé všech politických stran, aby na nejbližším zasedání zastupitelstva města odvolali z funkce současnou starostku Rychvaldu Šárku Kapkovou. Současná starostka byla zvolena do vedení města na základě nerespektování vůle voličů, kteří preferenčními hlasy dali jasně najevo, koho chtějí v čele radnice. Vzhledem k tomu, že Šárka Kapková nemá dostatek znalostí a zkušeností s komunální politikou a zatratila i podporu vítězné politické strany ČSSD, za kterou kandidovala, je její setrvání ve funkci nemorální a neslučitelné s přáním voličů.


Nechť si každý udělá o této petici závěr sám (rád si ho přečtu v komentářích). Jde o velmi významnou věc, a jako zastupitel obce se s vámi chci o svůj názor podělím.

Nejprve je třeba přiznat, že občané mají plné právo dělat petice o čemkoliv (více v zákoně 85/1990 Sb. o právu petičním) – a buďme za toto demokratické právo rádi. Teď se ale podívejme na obsahovou stránku petice.

Přejdu žumpoidní vyznění celé petice a zaměřím se na konkrétní věci.

 1. Pokud jde o (ne)respektování vůle voličů, tak doporučuji autorovi petice přečtení zákona 491/2001 Sb. o volbách do zastupitelstev obcí. O obsazení postu starosty podle výsledku voleb (nebo podle nějakých preferenčních hlasů, které slouží k určení pořadí na kandidátkách a zisku mandátu v zastupitelstvu) se tam nic nepíše. Přímá volba starostů není v našem státě uzákoněna. Starostu volí zastupitelé, kteří jsou voleni občany.
 2. Post starosty je postem veskrze manažerským a s ním má starostka Kapková zkušenost. Navíc je mnohaletou zastupitelkyní a členkou komisí/výborů, takže i s komunální politikou má zkušenost.
 3. O podporu ČSSD nepřišla. Její vyloučení je zatím „nepravomocné“ (musí ho schválit vyšší místa strany) a výsledek je velmi nejistý. Velkou otázkou pak je, jak může člověk ztratit podporu demokratické strany tím, že hlasuje pro tajný způsob hlasování/voleb?! Asi může soudruzi.
 4. Morálku bych tady raději ani netahal – to by bylo asi nadlouho 🙂
 5. A přání voličů – viz bod 1

Pokud se mnou někdo (ne)souhlasí, nechť mi své názory napíše do komentářů … ale může mi klidně i zavolat na naše telefonní číslo – velice rád podiskutuji.

A ještě jednu věc … zákon o právu petičním to sice ukládá až v moment předání petice (§5 od. 1), ale přijde mi slušné a morální pod petici uvést jméno jejího tvůrce(ů).

Když už chci někomu plivnout do ksichtu, tak to udělám alespoň z očí do očí!

CHRRR…tfujj…

Dodatek (28.01.2011): šaškárna s odvoláním stále neustává a počet článků v novinách stoupá – více na speciální stránce o Odvolání starostky Rychvaldu Šárky Kapkové.

6 komentářů u „Petice za odvolání starostky města Rychvald Šárky Kapkové

 1. dotaz 3.12.2010 at 16:25

  Nevíte kdo sesmolil tu servilní ódu na první straně zpravodaje? Já se od textu distancuji a nechci aby mne někdo pod to podepsal jako rychvaldští občané.
  Myslím , že byste se měl chopit redigování tohoto plátku.
  Buď ať tam mohou psát všichni vše nebo to bude mít nějakou úroveň.
  Strašné.

  • Jan Vavříček 4.12.2010 at 00:13

   Netuším, kdo je autorem toho textu.
   Nemyslím, že je správné, že je pod tím článkem ve zpravodaji uveden takový „kolektivní autor“ – taky mi nesedí, že mě tak vlastně podepsali.
   Nemám nic proti poděkování bývalému starostovi, ať už si o něm myslíme cokoliv, ale ten článek je už trochu moc – jak říkáte „servilní óda“.
   Uvidíme, co se bude se zpravodajem dále dít – ale díky novému vedení města to snad nebude nic špatného.
   No uvidíme 🙂

   • Zpravodaj 4.12.2010 at 22:18

    A co kdybyste se toho Zpravodaje chopil Vy pane Vavříček…..

    • Jan Vavříček 5.12.2010 at 21:20

     To snad není potřeba – zpravodaj je docela dobrý.
     Taky si nejsem jistý jestli bych to zvládl – ale kdo ví, pro co jsem se narodil 🙂

 2. taky taky... 5.12.2010 at 00:33

  Taky mě irituje podpis „občané města “ nebo jak to bylo…..
  Myslím si, že článek k zásluhám pana ex-starosty byl vhodným příspěvkem, ale to pojetí !! 🙁 Myslím, že by bohatě stačil výčet úspěšných projektů, bez přidaných superlativ typu „obrovské množství, srdcem a duší,neutuchající, apod….. Pod objektivní věcný článek bych se ráda podepsala i já. Takto se domnívám, že řadě občanů vyloudil na tváři potutlený úsměv….

  • Jan Vavříček 5.12.2010 at 21:52

   Plně s vámi souhlasím.
   Možná to autor článku mohl pojmout trochu zajímavějším způsobem – když jsou teď populární ty petice – vytvořit „děkující petici“ … My níže podepsaní občané tohoto města děkujeme za neutuchající … 🙂

Napsat komentář

Název *
Email *
Webová stránka