Dotazník – nápad to byl dobrý, ale

Vyšlo v RZ 10/11.

Jde o reakci na dotazník, který byl obsahem zářijového čísla.


V zářijovém zpravodaji se objevil dotazník, který si klade za cíl zjistit, jak si občané představují budoucnost v Rychvaldu. Nemůžu si pomoci, ale stále se mi v souvislosti s ním v hlavě objevuje cimrmanovská fráze: “Nápad to byl dobrý … výsledky už tak dobré nebyly.”

Nicméně veskrze kladně hodnotím fakt, že se vůbec nějaký dotazník objevil, protože o plánu strategického rozvoje města se toho už tolik namluvilo, že by se Plán mohl směle postavit vedle paní Colombové a sněžného muže Yetiho (taky o nich každý mluví, ale nikdo je neviděl).

Ale nešlo to udělat lépe? V dotazníku např. postrádám možnost udat, kdo jsem (muž; 28 let; VŠ; ženatý; bezdětný; dům), aby se zjistila preference jednotlivých skupin obyvatel. Fakt, že je dotazník součástí zpravodaje (a tedy 1ks do jedné domácnosti) dává tušit skutečnosti, že bude vyplněn kolektivně třeba za 3 osoby žijící ve společné domácnosti – jak půjde při sběru výsledků toto odlišit?

Také by se dalo zeptat na spoustu dalších otázek – Měla by ve městě být služebna policie?; Mělo by město privatizovat bytový fond?; Měla by se o věci veřejné (osvětlení, zeleň) starat městská firma nebo práce zadávat externím firmám?; Líbí se vám vodotrysk na náměstí? Nicméně chápu, že důležitých otázek je spousta, a tak všechny nemohou být položeny.

Další závažný problém vidím ve sběru vyplněných dotazníků. Řekněme si upřímně, že jeho vyplnění a odevzdání je pouze věcí chtění, aktuální nálady a chuti, proto aby se jich získalo zpět co nejvíce, měla by být sběrná místa “rovnoměrně” po celém Rychvaldu, který je velmi roztahaný. Čím více, tím lépe. Když se ale podívám na mapu a seznam sběrných míst, tak slovo rovnoměrně mě určitě nenapadne.

Na závěr si vypůjčím jednu z dotazníkových otázek (doufám, že má odpověď pomůže sestavit strategický plán rozvoje): Kdyby k Vám přijela návštěva, která zde ještě nebyla, čím byste se pochlubili? Svým domem a zahradou (který si jak doufám jednou postavím, až bude schválený nový územní plán) a svým nadšením z místa, kde žiji, protože město je bezpečné, čisté a upravené. Vedení po mě nechce skoro žádné peníze a když už potřebuji něco vyřídit, tak jsou všichni ochotní a spolehliví. Tímhle bych se chtěl jednou pochlubit.

Napsat komentář

Jméno *
Email *
Webová stránka