Aktuální dění – poplatky za popelnice – podruhé

Poslaneckou sněmovnou prošla novela zákona o místních poplatcích, kde je navržena úprava tzv. poplatku za popelnice. O novele zákona se mluvilo už před půl rokem. Podstatnou změnou od té doby je, že by poplatek neměl uzákoněn nějaký strop/maximální hodnotu (aktuálně je to 500 kč) – ta bude omezena maximálně skutečnými náklady na likvidaci odpadu.

Je důležité připomenout, že je na vlastním rozhodnutí obce, jak vysoký poplatek za popelnice bude (aktuálně je v Rychvaldu 492 kč) a jeho výběr je příjmem obce. Pokud tato změna projde (ještě je ve hře Senát), ještě více bude podpořena samostatnost (v rozhodování a omezování) obcí a volba do zastupitelstva nabere na důležitosti.

Budujme občanskou společnost a zajímejme se o činy a názory našich volených zástupců – rozhodují o našich daních a našich penězích!

14 komentářů u „Aktuální dění – poplatky za popelnice – podruhé

 1. Fany 25.10.2014 at 10:15

  Bydlíme v Hodoníně,kde mám já i manžel trvalé bydliště,za odvoz odpadu platíme tedy tady. V jiné vesnici máme rekreační chalupu,kde se staráme o hosp. zvířata,ale jezdíme,tam jen několikrát do týdne,odpad si vozíme sebou domů.Zajímalo by mne,když platím odvoz odpadu v Hodoníně a taky tam máme trvalé bydliště,jestli jsem povinna platit popelnici ještě tam. S pozdravem Františka Hrbáčková.

  • Jan Vavříček 25.10.2014 at 11:28

   Bohužel ano – v Hodoníně platíte „díky trvalému bydlišti“ a v té druhé vesnici jako „majitel nemovitosti“.
   Podívejte se na stránku Poplatky za popelnice a odpad – tak je takových dotazu více a je tak i trochu rozepsaný ten důvod.

 2. Martina Haji 26.2.2015 at 22:18

  Zajimalo by mne, jak je to s lidmi,kteri maji trvaly pobyt v Ceske Republice,ale ziji v zahranici.Jedna se o moji rodinu, ja,manzel,a tri deti.Jiz nekolik let zijeme ve Velke Britanii,ale trvaly pobyt mame v Cechach.Jak je to tedy s poplatky za popelnice?
  Dekuji a jsem s pozdravem.

  • Jan Vavříček 27.2.2015 at 09:25

   Záleží, kde (v jaké obci) máte ten trvalý pobyt hlášený. Jsou obce (hlavně velká města), která vybírají „poplatek za popelnice“ podle toho kde člověk skutečně bydlí. A pak města (většina obcí), která jej vybírají na základě trvalého bydliště.
   Pokud patříte do té druhé kategorie, tak vám patrně naskakují „nezaplacené poplatky“ a měli by jste to řešit. Minimálně zkusit danou obec kontaktovat a situaci zjistit. Mohou mít i nějaké osvobození pro váš případ.
   Podobný dotaz jsem tu už měl (na stránce o tomhle poplatků – Poplatky za popelnice a odpad) … a taky z UK, a pak ještě jeden.

   • Martina Haji 27.2.2015 at 12:03

    V bydlisti v Cechach kde mam trvaly pobyt s polu s manzelem a detmi bydli moje babicka,ktera pravidelne plati za odpad,samozdrejme jen za sebe.Majiteli domu nejsme.

    • Jan Vavříček 27.2.2015 at 12:24

     Záleží opravdu na konkrétní obci – pokud ji tu nechcete psát, tak mi to pošlete na mail (kontakt[zavinac]obcanska-spolecnost.cz) a já se zkusím podívat jestli mají na Internetu vyhlášku „o popelnicích“. Ale asi bude stejně potřeba aby jste úřad kontaktovala sama.

 3. Martina Haji 27.2.2015 at 12:50

  Jedna se o Hvozdec, okr.Beroun,stredocesky kraj.

  Predem dekuji

  • Jan Vavříček 27.2.2015 at 13:04

   Takže vaše vyhláška o odpadech (Obecně závazná vyhláška č. 1/2011 o poplatku za komunální odpad) to říká celkem „jasně“.
   Je teď otázkou, jak městu prokázat že vlastně nejste poplatníkem (žijete v Anglii), i když tam máte trvalé bydlište – čl.2, ods2: Poplatníkem je každá fyzická osoba, při jejíž činnosti vzniká komunální odpad. Tohle je spíš otázka pro právníka – ale i pro obec, jak moc bude (ne)přístupná.
   Zkuste kontaktovat obec (mailem, telefonem) zda-li u vás eviduje nedoplatek, jestli a jak je třeba prokázat že tam nežijete a ani neprodukujete odpad.

   • Martina Haji 27.2.2015 at 13:34

    Urcite zkontaktuji obec a dam Vam vedet,jak jsme dopadli.

    Mnohokrat dekuji za odpovedi.

 4. Martina Haji 27.2.2015 at 20:43

  Vse dopadlo dobre po zkontaktovani se s nasi obci.Poplatky za odvoz platit nemusime.

  Mnohokrat dekujeme.

 5. Katka 7.4.2015 at 10:58

  Dobry den,

  Nase ctyrclenna rodina vetsinu odpadu vytridi a zuzitkuje na kompost, zajimalo by me zda mam moznost volby nenechavat si odvazet smesny odpad 1x tydne, ale napriklad jen 1x mesicne nebo pripadne mit mensi popelnici.
  Nechce se nam platit za velkou popelnici kam jednou za tyden hodime jeden sacek se smesnym odpadem.
  Existuje vubec nejaka moznost volby?
  Mockrat dekuji.
  Katka

  • Jan Vavříček 7.4.2015 at 11:25

   Plně chápu stav který popisujete.
   Možnost existence volby záleží na tom, kde bydlíte – o jakou obec jde. Jak vypadá vaše vyhláška o odpadech/popelnicích.
   Ale moc bych v to nedoufal 🙁
   Předpokládám, že půjde o klasickou vyhlášku, která stojí na trvalém bydlišti (a platí se tady za hlavu). Je ještě možnost, že vaše obec má ve vyhlášce nějaké úlevy apod., ale tohle není moc časté.
   Vás stav/přistup je prostě pro obce/stát příliš nový a ještě jsme se nenaučili na tenhle přístup myslet a umět ho „ocenit“. Musíte se ptát svých zastupitelů (je to záležitost obce) – „kdy s tím něco udělají“.

   Jinak většina popelnicových dotazů je na stránce – Poplatky za popelnice a odpad

 6. Michal 20.1.2016 at 21:51

  Dobrý den,

  V současné době dostavujeme rodinný dům, který bude na konci jara kolaudován, a jelikož je v již obyvatelný, rozhodli jsme se ještě před kolaudací do domu přestěhovat. V daném městě bohužel nemáme trvalé bydliště a jelikož ještě nebyl dům kolaudován, tak nemáme ještě možnost si do nového domu trvalé bydliště nahlásit. Každopádně bychom si rádi nechali odvážet místní firmou popelnice. Úředníci na úřadě nám však odmítají dát platební údaje pro platbu za odvoz komunálního odpadu, neboť nemáme ve městě trvalé bydliště. Jsem však majitelem pozemku, na kterém dům stojí (jedná se o zahradu a dům bude fakticky dům pro rodinnou rekreaci). Je postup úředníků v pořádku? Stačí být jen majitelem pozemku, kde k vytváření odpadu dochází, nebo je nutné mít na daném pozemku stavbu zapsanou v Katastru nemovitosti?

  Děkuji.
  Michal.

  • Jan Vavříček 20.1.2016 at 22:32

   Řekl bych, že úředníci postupují správně. V zákoně se mluví o trvalém bydlišti nebo o prázdném objektu pro rekreaci – viz výňatky ze zákonů (565/1990 §10b) na stránce Poplatky za popelnice a odpad.
   V současné situaci je pro vás asi jediné řešení objednání si popelnice pro firmy – firmy se starají o svůj odpad samy, takže si platí u popelářů odvoz extra (ale nemám absolutně představu o cenách, možnostech, …).

Napsat komentář

Název *
Email *
Webová stránka