Co se do zpravodaje nevešlo – Není zvýšení jako zvýšení

V dubnovém čísle zpravodaje se objevil příspěvek (Z činnosti Finančního výboru Zastupitelstva města Rychvaldu – strana 2) předsedkyně finančního výboru zastupitelstva města Janíkové, který popisoval činnost tohoto výboru. Obsahoval ale i „podivnou“ poznámku na adresu výroku paní starostky Kapkové k nalezení zdrojů na nákup nového vozu pro hasiče.

Přiznávám, že mě její poznámka dopálila – ale zároveň i pobavila. Sepsal jsem proto článek, který měl vyjít v květnovém čísle Rychvaldského zpravodaje – technickým i lidským nedopatřením se tam bohužel nedostal…


Není zvýšení jako zvýšení

Jeden o koze, druhý o voze. Pletení pojmů a dojmů, apod. V češtině máme mnoho úsloví, která popisují významová nedorozumění.

K něčemu podobnému došlo i v dubnovém zpravodaji, kde se zastupitelka Janíková pokoušela vysvětlovala původ peněz na nákup vozidla dobrovolným hasičům – „Náklady na tohoto ‚nalezence‘ byly pokryty zvýšením daně z přidané hodnoty.“

K ničemu takovému pochopitelně nedošlo. Sazbu DPH určuje parlament ČR zákonem (235/2004 Sb.) – jistě si všichni vzpomenou, že se o její výši a výjimkách v nedávné době hojně diskutovalo.

Onen „nalezenec“ bude placen ze zvýšeného výběru DPH – lidé prostě nakupují a utrácejí více než se loni předpokládalo, takže bude touto daní odvedeno více peněz do státní kasy, kde se následně přerozdělí i Rychvaldu.

Věřím a doufám, že se paní zastupitelka a předsedkyně finančního výboru jen „upsala“ a své chyby si nevšimla. Pokud tomu tak není, tak mě napadá ještě jedno úsloví – takové to o koze a petrželi.

2 komentáře u „Co se do zpravodaje nevešlo – Není zvýšení jako zvýšení

 1. kodymek 22.5.2011 at 23:18

  pane Vavříček, máte se ještě hodně co učit, stačilo by, kdybyste se sám vyjadřoval na Zastupitelstvu k dané problematice a ne, aby tak činili za Vás jiní. Tam mlčíte, ale na těchto stránkách jste geroj…proč se článek, který měl vyjít v květnovém čísle Rychvaldského zpravodaje – technickým i lidským nedopatřením nedostal…není těch článků, případně příspěvků do Zpravodaje města více, co se tam nedostalo ?

  • Jan Vavříček 23.5.2011 at 08:31

   Vážená osobo Kodymek …
   1) Budu velmi rád, pokud mi připomenete téma, ke kterému jsem se měl podlé vás na zastupitelstvu vyjádřit a dělali to za mne jiní.
   2) Netvrdím, že jsem nějaký velký řečník či myslitel, takže pokud mi není něco jasné nebo něčemu nerozumím, nemám problém se zeptat, či něco navrhnout – a to i na zastupitelstvu. V mlčení jistě nejsem přeborník … ale když člověk slyší některé jiné zastupitele, tak nelze nevzpomenout přísloví „Mlčeti zlato, mluviti stříbro“. Možná, že můj zdejší písemný projev vypadá silácky, ale píšu jen to, co bych byl schopen říct někomu během debaty do očí. Proto ani nemám potřebu skrývat svoje názory za přezdívky.
   3) Pokud je mi známo, tak se do zpravodaje dostávají prakticky všechny články – máte-li jinou zkušenost, tak mi prosím napište o jaký článek (a dobu poslání) šlo a já zjistím, kde se stala chyba a pokusím se o nápravu.

   těším se na vaše další podnětné připomínky

Napsat komentář

Jméno *
Email *
Webová stránka